МВС установило вимоги до відцифрованого образу обличчя особи, фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та фотографічного зображення на них.
Відповідний наказ № 875 від 18 жовтня 2019 року було зареєстровано в Мінюсті 7 листопада.
Обличчя особи фотографують відповідні уповноважені особи, визначені в Законі «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», під час прийняття документів для оформлення документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, та формування заяви-анкети для внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру.
У передбачених законодавством випадках відцифрувати образ обличчя особи можуть шляхом сканування фотокартки.
Фотографування особи здійснюється з урахуванням рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО) Doc 9303.
Вимоги до фотокарток, що подаються для оформлення або обміну документів
Фотокартка має бути кольоровою прямокутною з розміром сторін 100 х 150 мм. Сторона фотокартки завдовжки 150 мм має бути паралельною до умовно серединної лінії фотографічного зображення на ній.
Давність зображення особи на фотокартці, яка визначається уповноваженими особами, візуально не має перевищувати 6 місяців до дати подання фотокартки для оформлення або обміну документів.
Візуально тони та їх співвідношення на фотокартці мають сприйматися так, як вони сприймаються на об'єктах фотографування (не допускається використання під час фотографування світлових фільтрів, спеціальних ефектів).
Фотокартка виготовляється на щільному фотографічному папері без відміток чорнилом, зламів, подряпин, ум'ятин, плям будь-якого кольору, ряботиння, без сірої фрикційної або будь-якої іншої вуалі, пухирців емульсійного шару, зморщок, складок, затікання, смуг. Не допускаються ретуш, редагування, корегування, попередня обробка фотозображення.
Зворотний бік фотокартки має бути чистим, без написів і слідів забруднення. Сторони фотокартки після обрізування мають бути рівними і гладкими.
Зображення голови має займати від 70 до 80 % фотокартки, надпліччя - від 20 до 30 %.
Вимоги до відцифрованого образу обличчя особи та фотографічного зображення на фотокартках, що подаються для оформлення або обміну документів
Відцифрований образ обличчя особи та фотографічне зображення особи на фотокартках мають бути чіткими. Не допускаються тіні, плями, відблиски на обличчі особи та/або фоні для фотографування, а також ефект "червоних очей" або слід від спалаху.
Положення особи, що фотографується, має вертикальним. Для осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком (довідкою) відповідного закладу охорони здоров'я, допускається фотографування у положенні лежачи або у спеціальному сидінні з відповідним фоном за головою. Для дітей віком до 3 років допускається фотографування лежачи або в дитячому чи спеціальному сидінні з відповідним фоном за головою.
Обличчя особи відображається крупним планом в анфас із фронтальним положенням надпліччя. Особа повинна дивитися прямо, очі - відкриті (очі вважаються відкритими, якщо райдужна оболонка та зіниця ока розрізняються чітко), вираз обличчя - нейтральний, рот - закритий, голова та шия - без повороту та нахилу.
Обидві сторони обличчя мають бути чітко видимі. Зображення обличчя особи має бути у фокусі від маківки до підборіддя і від носа до вух.
Фотографічне зображення особи не має містити зображення іншої особи або предмета, які містяться в кадрі. Не допускається фотографування особи в окулярах, за винятком, якщо особа носить окуляри постійно в повсякденному житті. Не можна фотографуватися в головних уборах, накидках та інших аксесуарах, що доповнюють зовнішній вигляд або стиль одягу, за винятком, якщо особа носить у повсякденному житті головний убір з огляду на релігійні переконання.
Допускається фотографування дітей віком до 3 років без нейтрального виразу обличчя.
Не можна фотографуватися в одязі, що містить символіку комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, використання та пропаганду якої заборонено відповідно до Закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
У наказі наведено приклади фотозображень, прийнятних та неприйнятних для внесення до Єдиного державного демографічного реєстру та на сторінку даних документа, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України чи спеціальний статус особи.
Наказ набере чинності з дня офіційного опублікування.
Ознайомитися з повним текстом прийнятого наказу можна в модулі "Законодавство" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Для цього вам варто замовити тестовий доступ.