Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду вирішив передати на розгляд Великої Палати справу № 916/313/18 щодо пов'язаності строку для звернення до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису із позовною давністю.
Відповідну ухвалу було винесено 24 жовтня.
КГС просить Велику Палату відступити від висновку, викладеного Великою Палатою у постанові від 2 липня 2019 у справі № 916/3006/17, відповідно до якого строк для звернення до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису, передбачений ст. 88 Закону "Про нотаріат", безпосередньо пов'язаний з позовною давністю, встановленою ЦК. Загальна позовна давність установлюється тривалістю у 3 роки (ст. 257 ЦК). Отже, загальний строк для звернення стягувача до нотаріуса за вчиненням виконавчого напису становить не більше 3 років з дня виникнення у стягувача права вимоги до боржника незалежно від суб'єктного складу сторін у правовідносинах, тобто цей строк підлягає застосуванню й у відносинах між юридичними особами. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено іншу позовну давність, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Аргументи касаційного суду наступні.
З огляду на самостійність судової та нотаріальної форми захисту цивільних прав та позовної давності як цивільно-правового інституту, пов'язаного саме із позовною формою захисту прав судом, колегія суддів вважає, що норми Закону "Про нотаріат" розширеному тлумаченню не підлягають.
Виходячи із змісту ст. 18 Цивільного кодексу, звернення особи до нотаріуса за виконавчим написом є окремим способом захисту, відмінним від судового, тому визначені в ст. 88 Закону "Про нотаріат" строки є елементом встановленого цим законом порядку захисту цивільних прав нотаріусом, вони не є позовною давністю і не можуть застосовуватися за правилами Цивільного кодексу про позовну давність.
Відповідно, нотаріус має право вчинити виконавчий напис із дотриманням строків, встановлених ст. 88 Закону "Про нотаріат".
Дізнатись про рішення Великої Палати можна буде, поставивши справу на контрль у VERDICTUM.