https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188861_pershiy-den-roboti-novogo-parlamentu-yakim-vn-buv |
1. Новий Парламент набув повноважень
29 серпня 2019 року розпочала роботу Верховна Рада ІХ скликання. 422 народних депутати склали присягу, вступили на посаду і зареєструвалися для участі в першому пленарному засіданні. Сформовано і зареєстровано 5 фракцій: «Слуга народу» - голова Давид Арахамія, «Опозиційна платформа - За життя» - співголови Юрій Бойко та Вадим Рабинович, Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» - голова Юлія Тимошенко, «Європейська Солідарність» - співголови Артур Герасимов та Ірина Геращенко, «Голос» - голова Сергій Рахманін; та одну групу «За майбутнє» - співголови Віктор Бондар і Тарас Батенко. Право коаліції депутатських фракцій має фракція партії «Слуга народу» (254 депутати). Головою ВР обрано Дмитра Разумкова, його першим заступником - Руслана Стефанчука, заступницею - Олену Кондратюк. Початок сесії призначено на 3 вересня.
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188857_premr-mnstrom-priznacheniy-goncharuk |
2. Сформовано Кабінет Міністрів
Постановою ВР (проект № 1022) Прем'єр-міністром призначено Олексія Гончарука, який до цього обіймав посаду заступника Глави Адміністрації Президента, був головою BRDO, керуючим партнером ЮФ Constructive Lawyers, радником Міністра екології і природних ресурсів. Призначено міністрами: оборони - Андрія Загороднюка, закордонних справ - Вадима Пристайка, розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства - Тимофія Милованова, юстиції Дениса Малюську; фінансів Оксану Маркарову; енергетики та захисту навколишнього середовища Олексія Оржеля; інфраструктури Владислава Криклія; розвитку громад і територій - Олену Бабак; освіти і науки Анну Новосад; охорони здоров'я Зоряну Скалецьку; культури, молоді та спорту Володимира Бородянського; соціальної політики Юлію Соколовську; внутрішніх справ Арсена Авакова; у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Оксану Коляду. Віце-прем'єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції - Дмитро Кулеба; Віце-прем'єр-міністр - міністр цифрової трансформації Михайло Федоров; Міністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет.
3. Президент пропонує невідкладно скасувати монополію адвокатури на представництво в судах, очільники самоврядування - проти
Володимир Зеленський зареєстрував як невідкладний законопроект № 1013 щодо скасування адвокатської монополії. З його текстом можна буде ознайомитися в модулі "Законопроекти" ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Нагадаємо, монополію адвокатури на представництво в судах було введено у 2016 році: передбачено поступовий перехід на представництво інтересів у судах тільки адвокатами з 2020 року. Вимога стосується і державних органів, які мали б закуповувати послуги адвокатів на представництво. Рада адвокатів України вже просила Мінфін визначити орієнтовну суму коштів з держбюджету, яка передбачається для оплати адвокатських послуг з представництва державних органів у 2020 році. Що ж до реакції очільників адвокатури на ініціативу Президента - Національна асоціація адвокатів України розцінює впровадження адвокатської монополії як відступ від демократичних цінностей, рекомендацій Венеціанської комісії, що матиме наслідком погіршення ефективності судового захисту законних прав та інтересів громадян та юридичних осіб.
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188851_zelenskiy-reformu-sudovu-sistemu-po-svomu |
4. Зареєстровано пакет законопроектів щодо судової реформи
У цілому Президент зареєстрував 6 законопроектів про реформу судової системи: № 1032 щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури; № 1026 щодо підстав передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду та щодо строків повернення адміністративних справ; № 1025 щодо початку роботи Вищого антикорупційного суду (за чинним законом суд має почати роботу 5 вересня); № 1013 щодо скасування адвокатської монополії; № 1009 щодо вдосконалення окремих положень кримінального процесуального законодавства; № 1008 щодо діяльності органів суддівського врядування. Ознайомитися з ними можна буде в модулі "Законопроекти" ІПС ЛІГА:ЗАКОН.
5. Набрав чинності Закон щодо набуття громадянства іноземними захисниками України
25 серпня набрав чинності Закон № 2743-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України". Законною підставою проживання на території України визнано військовий квиток іноземців і апатридів - контрактників. Разом з тим для отримання громадянства вони зобов'язані отримати посвідку на тимчасове проживання та подати декларацію про відмову від іноземного громадянства. За отриманням посвідки слід звернутися до міграційної службі протягом шести місяців. Такі особи не можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, яка вчинила акт агресії проти України, або в країну, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України або відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України.
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188759_zmneno-chergovst-vimog-vkladnikv-problemnikh-bankv |
6. Змінилась черговість задоволення вимог вкладників банків, що ліквідуються
Змінено Положення про порядок складання і ведення реєстру акцептованих вимог кредиторів та задоволення вимог кредиторів банків, що ліквідуються. Вимоги вкладників, кошти яких залучались банком на індивідуальній основі з метою отримання відсотків за договорами, укладеними на умовах, що не є поточними ринковими умовами відповідно до статті 52 Закону "Про банки і банківську діяльність", або які мають інші фінансові привілеї, віднесено до сьомої черги вимог кредиторів банків, що ліквідуються. Раніше такі вимоги відносились до четвертої черги. Крім того, уточнено підстави для внесення до затвердженого реєстру акцептованих вимог кредиторів змін, які підлягають затвердженню виконавчою дирекцією Фонду, у разі припинення кредитора - юридичної особи - за його вимогами, включеними до реєстру.
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188753_zmnilis-pravila-notaralnogo-dlovodstva |
7. Оновлено правила нотаріального діловодства
Мін'юст наказом від 15 серпня № 2567/5 вніс зміни до Правил ведення нотаріального діловодства. Зміни стосуються оформлення бланків, засвідчення документів, оформлення спадщини та ведення архіву. Крім того, введено 6 нових форм.
8. Затверджено порядок проведення Держпраці перевірок
Постановою Кабміну від 21 серпня 2019 № 823 затверджено порядок здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства про працю. Органи місцевого самоврядування зможуть проводити перевірки з питань оплати праці та оформлення трудових відносин. Загалом Держпраці штрафуватиме роботодавців у разі невиконання приписів. Але за використання праці неоформлених робітників до відповідальності притягнуть одночасно з внесенням припису незалежно від факту усунення виявлених порушень під час інспекційного відвідування або невиїзної інспекції. Штрафи накладатиме голова Держпраці, його заступники, керівники територіальних органів та їх заступники, керівники виконавчих органів міських рад міст обласного значення, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад та їх заступники.
9. ВС назвав документи, якими підтверджуються повноваження на представництво в суді іноземної юридичної особи
Постановою КАС ВС у справі № 826/13396/18 (з текстом якої можна ознайомитися у VERDICTUM) визначено вимоги до підтвердження повноважень на представництво в суді іноземної юридичної особи. Адвокати - представники іноземної особи на підтвердження своїх повноважень мають надати суду належним чином засвідчені документи: про державну реєстрацію компанії у відповідному реєстрі іноземної держави; про призначення особи, яка підписала довіреність на посаду та її перебування на цій посаді на момент видачі довіреності; про наявність у підписанта повноважень видавати довіреність на представництво прав та інтересів в адміністративних судах.
10. Арбітражні керуючі отримають доступ до реєстрів з інформацією про боржників
Постановою № 797 внесено зміни до Положення про Міністерство юстиції України: функції державного органу з питань банкрутства приводяться у відповідність до Кодексу України з процедур банкрутства. Міністерство організовуватиме систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації арбітражних керуючих; визначатиме вимоги для отримання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого, затверджуватиме порядок складення кваліфіспиту. Арбітражним керуючим забезпечать доступ до державних баз даних і реєстрів, що містять інформацію про боржників, їх майно та кошти.
Марина Ясинська, головна редакторка ЮРЛІГИ