Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Банк, що вчасно не повернув депозит, повинен виплатити 3%-ну пеню, але в гривні - Велика Палата

Реклама

https://jurliga.ligazakon.net/news/142501_vsu-vyskazalsya-o-vzyskanii-s-banka-protsentov-po-depozitu

Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 761/26293/16-ц зробила ряд висновків щодо правил повернення коштів за договором строкового банківського вкладу.

Зокрема, ВП підтримала правову позицію Верховного Суду України щодо процентної ставки, яка виплачується банком при поверненні депозиту після закінчення строку, на який його було укладено.

В постанові від 20 березня 2019 року викладені наступні висновки про правильне застосування норм права, що регулюють правила банківського вкладу.

https://jurliga.ligazakon.net/news/103488_obyazatelstvo-banka-po-vozvrashcheniyu-vklada-schitaetsya-ispolnennym-esli-vkladchik-poluchil-vozmozhnost-im-rasporyaditsya---vsu

1. Нарахування  банком процентів за користування невиплаченим депозитом після закінчення строку, на який його було укладено, за заниженою ставкою, що застосовується для поточних рахунків, є правомірним.

2. Відмова банку виконати розпорядження клієнта з видачі належних йому за договором банківського рахунку сум свідчить про невиконання банком своїх зобов'язань та має наслідком настання відповідальності, передбаченої Законом "Про захист прав споживачів" у вигляді сплати пені в розмірі 3 % від суми утримуваних банком коштів за кожен день з моменту звернення клієнта з вимогою про видачу коштів до дня фактичної видачі.

3. Разом з тим, оскільки пеня є неустойкою і має штрафний, а не компенсаційний характер, вона не входить до складу зобов'язання, її сплата та розмір визначені Законом "Про захист прав споживачів" за неналежне надання виконавцем банківських послуг споживачеві, то нарахування та стягнення такої пені має бути здійснене в національній валюті України.

Зазначимо, що ВП не відступила від висновку у справі № 373/2054/16-ц щодо виконання договірних зобов'язань в іноземній валюті, відповідно до якого суд має право ухвалити рішення про стягнення грошової суми в іноземній валюті.

https://jurliga.ligazakon.net/news/158555_protsenty-za-narushenie-valyutnogo-obyazatelstva-rasschityvayutsya-v-grivne

4. ВП значно зменшила розмір пені, оскільки стягнута судом сума більше ніж удвічі перевищувала суму простроченого зобов'язання, що "не можна вважати таким, який би відповідав завданню цивільного судочинства - справедливому розгляду і вирішенню справи". Зазначено, що положення частини третьої статті 551 ЦК України з урахуванням норм процесуального права щодо загальних засад цивільного судочинства дає право суду зменшити розмір неустойки за умови, що він значно перевищує розмір збитків.

З текстом постанови Великої Палати можна ознайомитися у VERDICTUM, а розрахувати розмір пені - у "Калькуляторі штрафів". Замовити тестовий доступ до VERDICTUM можна тут, до ІПС "ЛІГА:ЗАКОН" (де міститься калькулятор), тут.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини