Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

У Парламенті зареєстровано ще два законопроекти про незаконне збагачення

4 березня 2019, 15:05
3690
3
Реклама

У Парламенті зареєстровано ще 2 законопроекти про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення - № 10103 ( поданий Ю. Тимошенко) та № 10110-1 (внесений С. Капліним). Про ще один законопроект - № 10110, поданий Президентом, ми писали раніше.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/184484_prezident-virshiv-povernuti-krimnalnu-vdpovdalnst-za-nezakonne-zbagachennya

Нагадаємо, що ст. 368-2 КК, яка передбачала відповідальність за вказаний злочин, втратила чинність з 26 лютого у зв'язку з визнанням неконституційною. Відповідне Рішення Конституційний Суд ухвалив виходячи з того, що зазначена норма порушує презумпцію невинуватості, закріплену ст. 62 Конституції, а також суперечить ст. 63 Основного Закону щодо неприпустимості притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів.

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/184420_stattyu-kk-pro-nezakonne-zbagachennya-skasovano-ksu-oprilyudniv-rshennya

Зазначимо, що висновок з приводу цього питання також було викладено Антикорупційною ініціативою Європейського Союзу в Україні (EUACI). У висновку, зокрема, вказано про допустимість ст. 368-2 КК, оскільки притягнення до кримінальної відповідальності можливе лише тоді, коли доведено, що зростання активів у значному розмірі не могло бути у законний спосіб, тобто після перевірки всіх можливих способів придбання активів доведено, що обвинувачений не міг отримати значну суму доходу від своєї діяльності, яка не заборонена законом.

Згідно з висновком, п. 1 ст. 368-2 КК складено таким чином, щоб обвинувачений, за потреби за допомогою адвоката, мав можливість дізнатися суть обвинувачення, а також розмежовувати законний дохід від незаконного, визначати діяльність, яку заборонено законом, та розуміти, які докази можна застосовувати для підтвердження законності чи незаконності походження доходу.

Усіма зазначеними законопроектами пропонується доповнити Кримінальний кодекс новою статтею 368-5, яка передбачатиме відповідальність за незаконне збагачення, а саме набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі або передачу нею таких активів будь-якій іншій особі.

Серед відмінностей проекті - підстави притягнення до відповідальності за незаконне збагачення:

- законопроект № 10103 - якщо незаконність набуття активів визнана судом;

- законопроекти № 10110 та № 10110-1 - у разі відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем чи ознак прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою.

Крім того, законопроекти відрізняються і мірою покарання за вчинення злочину.

Так, відповідно до законопроектів № 10103 та № 10110 незаконне збагачення каратиметься позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна. Водночас проект закону № 10110-1 передбачає позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 5 років, також з конфіскацією майна.

Осіб, які займають відповідальне становище, законопроектами № 10103 та № 10110 пропонується ув'язнювати на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна, а законопроектом № 10110-1 - від 3 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 7 років з конфіскацією майна.

Службовцям, які займають особливо відповідальне становище, загрожуватиме строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років з конфіскацією майна (законопроекти № 10103 та № 10110), або ж довічне позбавлення волі з конфіскацією майна (законопроект № 10110-1).

Всі законопроекти з історією їх проходженння у ВР доступні в ІПС "ЛІГА:ЗАКОН".

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини