Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

У 6 регіонах запущена програма допомоги дітям, підозрюваним в злочині

Реклама

Мін'юст і Генпрокуратура запровадили пілотний проект "Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину".

Відповідний спільний наказ № 172/5/10 від 21 січня 2019 року був зареєстрований у Мін'юсті і набрав чинності 5 лютого 2019 року.

Регіонами для запровадження пілотного проекту визначено Донецьку, Одеську, Львівську, Луганську, Миколаївську та Харківську області.

Генпрокуратурі та Координаційному центру з надання правової допомоги доручено вжити вичерпних заходів, необхідних для реалізації пілотного проекту.

Координаційний центр з надання правової допомоги до 1 серпня 2019 року має подати Міністру юстиції звіт про результати реалізації пілотного проекту.

Затверджений Порядок реалізації вищеназваного пілотного проекту встановлює механізм його реалізації на базі системи надання безоплатної правової допомоги.

Пілотний проект ґрунтується на відновних підходах у кримінальних провадженнях про злочини невеликої та середньої тяжкості, вчинені неповнолітніми, і включає в себе скоординовану організацію ефективної комунікації між такими неповнолітніми і потерпілими від вчинених ними злочинів з метою забезпечення відшкодування заподіяної шкоди, максимально раннього виведення неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу з обов'язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним злочинам.

Програму відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину, можна бути застосувати у разі:

- наявності потерпілої сторони - фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди;

- вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої або середньої тяжкості;

- визнання неповнолітнім факту вчинення злочину;

- згоди неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі.

Якщо обставини кримінального провадження відповідають зазначеним умовам, прокурор має проінформувати неповнолітнього (його законного представника) та потерпілого (його законного представника)про можливість реалізації Програми шляхом залучення адвоката-медіатора регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги та укладення угоди про застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину.

Також прокурор має роз'яснити, що результати участі в Програмі враховуватимуться під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінальної відповідальності відповідно до статей 45 (у зв'язку з дійовим каяттям), 46 (у зв'язку з примиренням винного з потерпілим) (у разі вчинення неповнолітнім вперше злочину невеликої тяжкості або необережного злочину середньої тяжкості), ст. 48 КК України (у зв'язку із зміною обстановки) (або закриття кримінального провадження на підставі ч. 4 ст. 56 (угоду про примирення), п. 7 ч. 1 ст. 284 КПК України (потерпілий або його представник відмовився від обвинувачення у кримінальному провадженні у формі приватного обвинувачення, крім кримінального провадження щодо злочину, пов'язаного з домашнім насильством).

Протягом 1 робочого дня після заповнення заяви про участь у Програмі прокурор має передати її та інформацію щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється неповнолітня особа, із зазначенням статті (її частини) КК України, дати закінчення строку досудового розслідування у кримінальному провадженні до регіонального центру.

Регіональний центр протягом 1 робочого дня після отримання заяви та відповідної інформації від прокурора має прийняти рішення про застосування Програми та видати відповідне доручення адвокату, включеному до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, і передати йому копію заяви та інформацію, отриману від прокурора.

Посередник на зустрічі зі сторонами роз'яснює їм процедуру Програми, її наслідки, надає можливість сторонам дійти згоди щодо умов угоди і в разі згоди сторін на її проходження надає їм примірну форму угоди для ознайомлення і визначення дати наступної зустрічі для її укладення.

Після виконання угоди регіональний центр готує інформацію щодо результатів участі неповнолітнього у Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину, та надсилає її прокурору.

У разі надходження від регіонального центру інформації щодо результатів участі неповнолітнього у Програмі до закінчення досудового розслідування прокурор долучає її до кримінального провадження. Якщо ж інформація щодо результатів участі неповнолітнього у Програмі надійшла після закінчення досудового розслідування - роз'яснює неповнолітньому, який брав участь у Програмі, та його представнику право надавати її самостійно у відповідному судовому засіданні.

Потім протягом 7 робочих днів прокурор повідомить регіональний центр про рішення у кримінальному провадженні, прийняте відповідно до ч. 2 ст. 283 КПК України (або закрити кримінальне провадження; або звернутися до суду з клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності; або звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру).

Протягом 10 робочих днів з моменту набрання законної сили судовим рішенням у кримінальному провадженні щодо неповнолітнього, який брав участь у Програмі, прокурор надасть його копію і ґрунтовну інформацію про перебіг досудового розслідування та судового розгляду до управління ювенальної юстиції Генпрокуратури.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини