Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Усвідомлене ліцензування: нові правила доступу в банківську систему

31 січня 2019, 16:11
413
0
Автор:
Реклама

Ліцензування. Від одного слова хочеться позіхнути. Але не поспішайте: нові правила ліцензування банківської діяльності заснути вам не дадуть.

Спершу погодьмося, що ліцензування в нашому випадку - не лише видача ліцензії. Це складова так званого наглядового циклу, що охоплює як власне доступ установи на ринок, так і подальші погодження змін у її статусі або діяльності. Національний банк України погоджує зміну власників банку, оцінює його топ-менеджмент, визначає умови відкриття відділень і початку нових видів діяльності, перевіряє джерела збільшення капіталу й навіть "благословляє" на добровільну здачу ліцензії.

Упродовж тривалого часу ліцензійна діяльність Національного банку України мало чим відрізнялася від аналогічної діяльності інших органів ліцензування: наперед визначений закритий перелік документів, сухий набір вимог і стандартна процедура розгляду. І нібито все так і має бути у взаємодії державного органу й бізнесу. Але є одне але.

Зміна підходів

Банківська діяльність - це діяльність із високим ступенем суспільного ризику. Робота з чужими грішми потребує бездоганної репутації, високого професіоналізму та фінансової опори. Панівний формалізм у ліцензійних процедурах має великий ризик того, що деяких або жодної з названих умов не буде дотримано. І криза банківської системи це красномовно засвідчила.

Регулятор почав суттєво змінювати свої ліцензійні підходи у 2015 році. Саме тоді кардинально змінилися вимоги до фінансового стану бенефіціарних власників банків, розкриття структури власності, оцінки ділової репутації керівників і власників. Паралельно зі змінами в законодавстві та практичних підходах більш як на 3/4 оновився кадровий склад ліцензійного підрозділу НБУ. Накопичені зміни та нові практики об'єктивно потребували комплексного регулювання.

У 2018 році Національний банк України оголосив перехід до системи нагляду за банками на основі оцінки ризиків. Ліцензування, як складова наглядового циклу, не залишилось осторонь. Останніми днями 2018 року набрало чинності нове Положення про ліцензування банків, затверджене постановою Правління НБУ від 22.12.2018 р. № 149, яке замінило славнозвісну у вузьких колах постанову Правління НБУ № 306. Номер зберегти не вдалось, тож "ліцензійна біблія" тепер є "постановою 149".

Перехід на ризик-орієнтований підхід зачепив усі процедури ліцензування. Які зазнали майже повного "редизайну", а які процеси нині фактично "заморожені", читайте у материалі ЮРИСТ&ЗАКОН за посиланням.

Щоб отримати доступ до інших матеріалів інформаційно-правової системи ЛІГА:ЗАКОН, скористайтеся вільним тестом та оцінить увесь масштаб і переваги послуг, що надаються.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини