Врегульовано порядок фіксації біометричних даних іноземців та осіб без громадянства посадовими особами Державної міграційної служби.
Відповідну Інструкцію затверджено наказом МВС від 23 листопада 2018 № 944, який набув чинності 8 січня 2019 року.
Фіксація біометричних даних здійснюється при оформленні документів для вирішення питання про визнання особи біженцем, а також при примусовому видворенні і поверненні іноземців і осіб без громадянства.
Дія інструкції не поширюється на порядок фіксації біометричних даних при оформленні (у тому числі замість втрачених або викрадених), обміні документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу або спеціальний статус.
Посадові особи органів ДМС фіксують біометричні дані:
- у разі подання іноземцем заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- у разі подання іноземцем заяви про добровільне повернення в країну походження або третю країну;
- щодо іноземців, якщо вони не виконали у встановлений термін без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обгрунтовані підстави вважати, що вони ухилятимуться від виконання такого рішення;
- для ідентифікації і верифікації іноземців, затриманих за незаконне перебування або порушення правил перебування в Україні.
Під час фіксації біометричних даних у відомчу інформаційну систему ДМС вносяться:
- відомості про посадову особу ДМС, яка здійснює фіксацію;
- дата і час;
- прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) іноземця, місце його народження, вік, дата народження, стать, реквізити паспортного документу і його електронний вигляд (за наявності).
- оцифровані відбитки пальців. У разі покодження або відсутності пальця (пальців) руки (рук) складається акт, який затверджує керівник відповідного органу ДМС. Також оцифровані відбитки пальців рук іноземців не виходять до досягнення ним 12-річного віку, про що робиться відповідна відмітка.
- оцифрована фотографія особи.
Відомості про іноземця та його біометричні дані зберігаються у відомчій інформаційній системі впродовж 75 років з метою ідентифікації, верифікації та встановлення особи, затриманої за незаконне перебування або порушення правил перебування в Україні.
Доступ до таких відомостей мають посадові особи органів ДМС, які виконують функції з попередження нелегальної міграції, реадмісії та видворення, а також прийняття та розгляду заяв про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Після закінчення строків зберігання відомості про іноземця та його біометричні дані знищуються.