Оприлюднено зміни до Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкту "Укриття" в екологічно безпечну систему, які передбачають подальші заходи, що мають бути вчинені у 2019 - 2020 роках. В цілому завершення діяльності із зняття з експлуатації ЧАЕС та перетворення об'єкта "Укриття" потребує близько 100 років.
Відповідний Закон № 2595-VIII «Про внесення змін до Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему» опублікований у газеті «Голос України» сьогодні, 14 листопада, і набирає чинності 1 січня 2019 року.
Закон дозволить ухвалити єдиний документ, що визначає діяльність по зняттю з експлуатації Чорнобильської АЕС і перетворення об'єкта «Укриття» в екологічно безпечну систему. Документом розписані етапи бюджетного фінансування цієї діяльності до 2020 року.
Враховуючи, що процес зняття з експлуатації і перетворення є досить тривалим і відбуватиметься впродовж декількох десятиліть, запропонована Загальнодержавна програма визначає основні етапи цього процесу і необхідні заходи. З 2015 року розпочато виконання заходів етапу остаточного закриття і консервації, який планується завершити в 2028 році. Ця програма містить заходи, які необхідно виконати до 2020 року включно.
Перелік основних заходів із зняття з експлуатації енергоблоків Чорнобильської АЕС повинен конкретизуватися у рамках проектів етапів зняття з експлуатації: остаточного закриття, консервації, витримки та демонтажу енергоблоків Чорнобильської АЕС.
Розробка заходів з реалізації наступних етапів здійснюватиметься при їх наближенні.
Спільною метою Програми є не лише зняття з експлуатації АЕС і перетворення «Укриття» в екологічно безпечну систему, але і створення умов для захисту майбутніх поколінь від дії іонізуючого випромінювання і радіоактивних речовин.
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, міжнародної технічної допомоги та добровільних внесків юридичних або фізичних осіб та інших джерел, які не заборонені законом. Разом з тим, визначено, що сума фінансування робіт за рахунок держбюджету орієнтовно становить 2963,22 млн грн (на першочергові заходи було передбачено суму 3535,90 млн. грн, не враховуючи видатки 2009 року).
Нагадаємо, Закон на базі проекту № 6624 було прийнято ВР 16 жовтня.