Депутати мають намір врегулювати правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України.
Відповідний законопроект № 3433 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності та недоторканності України)» було прийнято за основу на ранковому засіданні Верховної Ради 2 жовтня 2018 року.
У Законі «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» пропонується розширити термін «участь у захисті територіальної цілісності та недоторканості Україні» також щодо іноземців та осіб без громадянства, які надавали практичну допомогу підрозділам, що беруть участь в АТО.
Так само запропоновано визнати іноземців та осіб без громадянства, які брали участь у захисті територіальної цілісності України, такими, що перебувають на території України на законних підставах, та надати можливість таким особам одержати посвідку на тимчасове проживання в Україні на час участі у захисті територіальної цілісності та недоторканості України.
У Законі «Про громадянство України» пропонується передбачити норму щодо спрощеного порядку прийняття у громадянство України зазначених осіб.
У законопроекті закріплено, що доказом участі іноземця або особи без громадянства в захисті територіальної цілісності та недоторканості України:
1) довідка центрального органу виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають ЗСУ, або центрального органу виконавчої влади, у підпорядкуванні якого перебувають інші створені військові формування, що беруть участь в АТО, або командира підрозділу, задіяного у проведенні АТО;
2) рішення суду, що набуло законної сили, яким встановлено факт участі іноземця або особи без громадянства у захисті територіальної цілісності та недоторканості України.
Від громадян Російської Федерації, держав, що не визнають територіальну цілісність та суверенітет України, запропоновано заборонити вимагати документи, отримати які вони можуть лише звернувшись до офіційних органів країни своєї громадянської належності, або якщо одержання таких документів потребує обов'язкового виїзду до таких держав. Це встановить обмеження щодо добровільного або примусового повернення таких іноземців та осіб без громадянства до держави-агресора або країн, що підтримують агресію проти України.
Вирішено підготувати цей законопроект до другого читання з урахування у тому числі зміни законодавчих визначень (АТО на ООС).