Мінприроди на виконання Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», прийнятого в березні 2018 року, затвердило Методичні рекомендації із здійснення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування.
У зв'язку з цим відомство роз'яснило процедуру залучення громадськості під час реалізації процедури СЕО. Установлено, що СЕО є частиною розроблення проекту документів державного планування. Його планується проводити на ранніх етапах процесу розроблення проекту документів державного планування, коли розглядаються всі альтернативи та варіанти дій до подання його для затвердження. У процесі СЕО доцільно визначити найоптимальніший для забезпечення сталого розвитку сценарій та запропонувати максимально можливий рівень збереження довкілля.
Громадське обговорення рекомендовано проводити після підготовки звіту про СЕО та публікації повідомлення про оприлюднення проекту документів державного планування та звіту про СЕО.
Ухвалений Закон «Про стратегічну екологічну оцінку», який набере чинності 12 жовтня цього року, містить вузьке визначення громадськості - він стосується лише тих громадських організацій, що діють на відповідній території, на яку поширюється дія документа. Водночас міжнародні зобов'язання України передбачають можливість широкого залучення громадськості. Тому до процедури СЕО має залучатись якнайширше коло громадськості та заінтересованих сторін.
Згідно із законом громадськість має отримати вільний доступ та дієві механізми впливу на стратегічні рішення. Під час проведення СЕО велика увага приділяється збору інформації від місцевих мешканців про їх потреби, а також передбачено проведення громадських обговорень і консультацій, за необхідності - навіть транскордонних. Непроведення громадських слухань чи обговорень може бути підставою для оскарження таких рішень.
20 березня 2018 року ВРУ розглянула і підтримала законопроект № 6106 «Про стратегічну екологічну оцінку», який встановлює механізм СЕО, що діє в країнах ЄС, та передбачає, що всі важливі документи, зокрема, державні програми, повинні насамперед проходити СЕО з метою врахування ймовірних ризиків тих чи інших дій для довкілля. Процедура СЕО буде обов'язковою з 12 жовтня 2018 року і поширюватиметься, наприклад, на містобудівні плани, стратегії розвитку областей, програми розвитку промисловості, аграрного сектору тощо.
Закон передбачає, що протягом кількох наступних років поетапно мають бути інтегровані екологічні цілі та пріоритети сталого розвитку до розробки документів державного планування, поширені практики СЕО на місцеві проекти й програми, а також узгоджені процедури з проведення СЕО в Україні згідно з аналогічними процедурами держав ЄС.
Тобто введення в дію законів «Про оцінку впливу на довкілля» та «Про стратегічну екологічну оцінку» скасовує попередні нормативно-правові документи щодо екологічної експертизи та максимально наближає наші процедури екологічного оцінювання до існуючих в ЄС.