Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що позов до держреєстратора щодо часткового скасування рішення про державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна не може розглядати адмінсуд.
У постанові від 13 червня 2018 року у справі № 810/950/16 , з повним текстом якоъ можна ознайомитися в Verdictum, мыститься наступний правовий висновок.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, спричинених неправомірними, на думку особи, рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
У справі, що розглядається, спірні правовідносини виникли між учасниками справи у зв'язку з невиконанням умов цивільно-правової угоди, зокрема вирішенням питання правомірності неодноразового переходу права власності на нерухоме майно, а отже, існує спір про право, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства. Такий спір має вирішуватися судами за правилами цивільного судочинства.
Нагадаємо, про те, що справи, пов'язані з оспорюванням дій держреєстратора щодо переоформлення права власності не є публічно-правовим і не відноситься до юрисдикції адміністративних судів, говорили три палати ВСУ при перегляді справи № 21-41а16 .
Таким чином, спір про скасування реєстрації права власності, що виникає з договірних відносин, підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Звертаємо Вашу увагу, що відстежувати реєстраційні дії щодо нерухомості можна за допомогою зручного сервісу SMS- маяк, який дозволяє оперативно дізнатися про зміни в реєстрі зручним способом: через смс, електронну пошту або в особистому кабінеті.
Раніше Велика Палата роз'яснила, чому спори з держреєстратором про переоформлення іпотеки непідвідомчі адмінсудам.