Визначено процедуру контролю другої лінії іноземців та осіб без громадянства в пунктах пропуску і контролю через держкордон українськими прикордонниками або співробітниками оперативно-розшукових підрозділів Держприкордонслужби.
Цю процедуру прописано в Порядку проведення підрозділами органів охорони державного кордону Державної прикордонної служби України процедури здійснення контролю другої лінії іноземців та осіб без громадянства під час в'їзду в Україну, затвердженому наказом МВС від 14 травня 2018 року № 392.
Нагадаємо, згідно із Законом «Про прикордонний контроль» контроль другої лінії - заходи щодо додаткового вивчення законних підстав для перетину держкордону України людьми, транспортними засобами і переміщення через нього вантажів.
До цієї процедури приступають, якщо під час контролю першої лінії виникли сумніви, що іноземець або особа без громадянства виконали умови в'їзду в Україну.
Процедура проводиться, якщо спрацюють індикатори ризиків згідно зі встановленою інструкцією, а також якщо наявні:
- сумніви у дійсності паспорта іноземця або приналежності йому;
- зовнішні ознаки підроблення в'їзної візи та сумніву в її законному отриманні;
- скасовані українські візи, відмітки «Заборонено в'їзд в Україну терміном на …» чи «Відмовлено у в'їзді в Україну»;
- письмова інформація уповноважених правоохоронних, розвідувальних органів або ГМС про виконання термінового доручення;
- сумніви в достатності фінансів на запланований період перебування;
- інформація про невиконання приймаючою стороною узятих на себе зобов'язань зі сплати всіх витрат іноземця, пов'язаних з його перебуванням на території України і виїздом з України.
Процедура контролю другої лінії здійснюється і за відсутності правильно оформлених документів на право в'їзду до України.
Контроль другої лінії здійснюється в час, необхідний для проведення перевірки виконання іноземцем умов в'їзду до України, але що не перевищує час стоянки транспорту закордонного прямування. У разі прямування особистим транспортом або пішки - не більше 3 годин з моменту ухвалення рішення про проведення контролю другої лінії.
Забороняється застосовувати процедуру контролю другої лінії до іноземців, які не досягли 18 років.
Усі залучені до проведення контролю другої лінії проходять додаткову перевірку. Такий контроль проводиться не менше ніж двома співробітниками. Керує проведенням контролю другої лінії старший зміни прикордонних нарядів або старший прикордонних нарядів у пункті пропуску.
На другій лінії в іноземців перевіряють документи на право в'їзду, їх особа перевіряється за базами даних і банками даних правоохоронних органів України, встановлюються місця відправлення та призначення, мета візиту, проводиться співбесіда, перевіряється достатність коштів тощо.
У наказі прописано особливості проведення контролю другої лінії в пунктах пропуску повітряного, морського, автомобільного, залізничного сполучення.