Велика Палата Верховного Суду відступила від правової позиції Верховного Суду України про те, що загальна позовна давність має застосовуватися в спорах про виселення зі службового приміщення: з службового житла не можна виселити, якщо після звільнення пройшло 3 роки.
У постанові у справі № 653/1096/16-ц викладені наступні висновки про правильне застосування норм права:
Робітники і службовці, що припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією, підлягають виселенню із службового житла з усіма особами, які з ними проживають, без надання іншого житла. Навіть якщо власник службового житла не висловив вимогу звільнити це житло, проживання у ньому після припинення трудових правовідносин з роботодавцем не свідчить про законність його використання особою, якій воно було надане на час існування вказаних правовідносин.
Допоки особа є власником нерухомого майна, вона не може бути обмежена у праві звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження цим майном, зокрема і шляхом виселення. А тому негаторний позов може бути пред'явлений упродовж всього часу тривання відповідного правопорушення.
При цьому Виселення особи з житла без надання іншого житлового приміщення можливе за умов, що таке втручання у право особи на повагу до житла передбачене законом, переслідує легітимну мету, визначену у пункті 2 статті 8 Конвенції, та є необхідним у демократичному суспільстві. Відповідність останньому критерію визначається з урахуванням того, чи існує нагальна суспільна необхідність для застосування такого обмеження права на повагу до житла та чи буде втручання у це право пропорційним переслідуваній легітимній меті.
Зазначимо, в справі, яка переглядається, суд встановив, що відсутність в Державному реєстрі прав на нерухоме майно запису про позивача як власника службової квартири є наслідком зміни законодавства і того, що позивач не привів документи, що встановлювали право на цю квартиру, у відповідність до цих змін. Відповідач же вважає, що відсутність у позивача документів, що засвідчують право власності на спірну квартиру, свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог. Тому важливо, щоб в реєстрі були дані про право власності. У такому разі легко відстежувати реєстраційні дії відносно своєї нерухомості, зокрема за допомогою сервісу SMS- маяк.
Усі рішення судів ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM, створеною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо ви ще не користуєтеся системою, то рекомендуємо замовити тестовий доступ або придбати VERDICTUM.