Нацбанк запропонував переглянути підходи до процедури ліцензування банків. Зміни мають стати одним з елементів переходу регулятора до комплексного ризик-орієнтованого нагляду за банками і впровадження процесу наглядових перевірок і оцінки.
Відповідний проект Положення про ліцензування банків оприлюднений на сайті НБУ. Зауваження і пропозиції до проекту приймаються до 17 серпня 2018 на поштову або електронну адресу НБУ.
Документ оновлює критерії оцінки ділової репутації і профпридатності керівників, репутації і фінансового/майнового стану власників банків, вводить процедуру контролю за дотриманням ліцензійних вимог, посилює захист прав вкладників і кредиторів банків.
Проектом визначається порядок і умови створення банків і отримання ними ліцензій, особливості створення державних банків, порядок погодження статутів банків і змін до них, порядок погодження придбання і збільшення істотної участі у банках, кваліфікаційні вимоги до керівників банків та інше.
В основу функціонального оновлення правового регулювання ліцензування банків покладені наступні принципи:
- економічної обґрунтованості вимог до банків, їх власників і керівників;
- співмірності адміністративних вимог і регуляторних цілей, які досягаються шляхом установлення таких вимог;
- комплексного аналізу ризиків банку та його власників під час прийняття рішення щодо банку;
- підвищення ролі та відповідальності самого банку в моніторингу дотримання ним, його власниками та керівниками ліцензійних умов;
- максимально можливого спрощення формальних вимог до заявників;
- поєднання принципу колегіального прийняття рішень Національного банку щодо ключових питань діяльності банку та оперативного вирішення більш простих питань шляхом прийняття рішення уповноваженими особами регулятора.
Передбачено, що новостворений банк впродовж 7 днів після внесення запису в Єдиний державний реєстр про державну реєстрацію банку як юридичної особи письмово повідомляє про це Нацбанк і впродовж одного року з дня держреєстрації подає в НБУ документи для отримання банківської ліцензії (заява, завірені копії звіту про результати розміщення акцій і свідоцтва об реєстрації випуску акцій, бізнес-план, інформацію про наявне банківське устаткування і приміщення, організаційну структуру банку, оформлену згідно, завірені копії внутрішніх положень банку, документи про обрання (призначенні) керівників).
Рішення про надання банківської ліцензії або про відмову в її наданні НБУ приймає впродовж двох місяців з дня отримання повного пакету документів.
Новостворений банк після надання йому банківської ліцензії і внесення відомостей про нього в Державний реєстр банків отримує статус банку і право на здійснення банківської діяльності.