Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Топ-10 правових подій тижня для бізнесу

22 червня 2018, 16:38
309
0
Автор:
Реклама

1. Запроваджують новий режим валютного регулювання

Верховна Рада 21 червня ухвалила Закон «Про валюту» (проект № 8152), яким урегульовано основні правила здійснення валютного регулювання та валютного нагляду. Закон ухвалено з правками, зачитаними під стенограму депутатами В. Бабенком і Р. Демчаком. Документ установлює: новий режим валютного регулювання за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом»; категоріально-термінологічний апарат валютного регулювання; загальний режим проведення валютних операцій на території України; деталі здійснення валютних операцій тощо. Також урегульовано права й обов'язки резидентів і нерезидентів у сфері проведення валютних операцій, у тому числі обов'язок надавати органам й агентам валютного нагляду документи та інформацію. Крім того, Нацбанк збереже мінімально необхідні повноваження в цій сфері, які перешкоджатимуть раптовому відтоку короткострокового капіталу.

2. Набув чинності Закон про ТОВ

17 червня набув чинності Закон «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», який визначає правовий статус ТОВ і ТДВ, порядок їх створення, діяльності та припинення, права й обов'язки їх учасників. Через рік почне діяти частина друга статті 23 Закону щодо виключення померлого (припиненого) учасника, який має більш ніж 50 %, якщо спадкоємці не подали заяву про вступ до товариства. Відповідно втратив чинність Закон «Про господарські товариства» у частині, що стосується товариств з обмеженою відповідальністю та товариств з додатковою відповідальністю. Протягом року з дня набуття чинності Законом положення статуту товариств діють у частині, що відповідає законодавству станом на 17 червня. Водночас це не передбачено після внесення змін до статуту.

3. Експортне мито на металобрухт підвищили та продовжили на рік

Підвищено експортне мито на відходи та брухт чорних металів із 30 до 42 євро за 1 тонну. Відповідний Закон «Про внесення змін до розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення дефіциту брухту чорних металів на внутрішньому ринку» набув чинності 21 червня. Крім того, підвищене вивізне мито продовжено ще на рік (до 15 вересня 2019 року).

4. Кабмін посилив боротьбу з контрабандою

Уряд схвалив програму боротьби з контрабандою «Україна без контрабанди», яку буде реалізовано спільно із силовими відомствами і за лідерства МВС, ДФС і Нацполіції. Крім того, тимчасово, з 21 червня до 31 грудня 2018 року, упроваджено експериментальний проект щодо створення умов для унеможливлення ухилення від сплати митних платежів. Відповідна постанова від 20 червня 2018 року № 479 набула чинності 21 червня. Передбачено, що поліцейські мають право цілодобово перебувати в зонах митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон та в інших місцях митної території України, у яких органи ДФС здійснюють митні формальності, з метою виявлення фактів порушення митних правил. Також поліцейські та службові особи МВС отримали право доступу до автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор - 2006».

5. Діє порядок погодження внутрішніх положень банків щодо оцінки кредитного ризику

Установлено загальний підхід до оцінки й погодження внутрішніх положень банків щодо оцінки активів і розрахунку розміру кредитного ризику за активами в частині підходів до визначення значень коефіцієнтів імовірності дефолту боржника/контрагента (PD). Відповідний Порядок затверджено рішенням НБУ від 17 квітня 2018 року № 225-рш. Рішення про погодження або відмову в погодженні внутрішнього положення банку приймає Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем. Для погодження внутрішнього положення банку НБУ розглядає такі документи: клопотання банку про отримання погодження, у якому зазначають посаду, робочий телефон, адресу електронної пошти контактної особи банку з питань погодження внутрішнього положення банку для комунікації з НБУ; внутрішнє положення банку (електронна версія положення, створена у форматі Microsoft Word, і його сканкопія); розрахунки та інформацію, використані банком під час розроблення внутрішнього положення.

6. Нацбанк установив ліміт для довгої та короткої валютної позиції на рівні 5 %

Правління НБУ вирішило урівноважити позиції банків і встановити однакові «дзеркальні» значення лімітів як для довгої, так і для короткої відкритої валютної позиції банку на рівні 5 %. Зміни затверджено рішенням Правління Національного банку України № 347-рш «Про внесення змін до рішення Правління Національного банку України від 29 березня 2018 року № 184-рш», яке набуває чинності з 1 липня 2018 року. Так, з 1 липня ліміт загальної довгої відкритої валютної позиції банку (Л13-1) збільшується з 3 до 5 %, а ліміт загальної короткої відкритої валютної позиції банку (Л13-2) зменшується з 8 до 5 %.

7. Оновлено порядок розкриття банківської таємниці

Нацбанк оновив Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці. Відповідна постанова НБУ від 19 червня 2018 року № 66 набула чинності 21 червня. Тепер банки надають інформацію стосовно операцій за рахунками конкретної юридичної або фізичної особи, фізичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності за конкретний проміжок часу не лише за вимогою органів прокуратури, СБУ, ДБР, Нацполіції, НАБУ та АМКУ, а й за вимогою інших уповноважених державних органів та осіб, визначених частиною першою статті 62 Закону про банки. Крім того, виключено вимогу про надання такої інформації банками без зазначення контрагентів за операціями.

8. Заборонено розміщення реклами на об'єктах всесвітньої культурної спадщини

Визначено статус і врегульовано механізми охорони об'єктів всесвітньої культурної спадщини. Відповідний Закон «Про внесення змін до Закону України «Про охорону культурної спадщини» щодо збереження пам'яток культурної спадщини, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО» (доопрацьований законопроект № 1553) ВР прийняла 19 червня. Так, об'єкт всесвітньої спадщини має правовий статус пам'ятки національного значення й охороняється за допомогою всіх механізмів, передбачених цим Законом. Водночас є певні особливості охорони об'єктів всесвітньої спадщини, що випливають із Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини. Крім того, урегульовано порядок погодження будівництва, зокрема про наміри почати в межах пам'яток всесвітньої спадщини нове будівництво орган управління пам'яткою повідомляє до Комітету всесвітньої спадщини. Рекомендації Комітету враховуються під час прийняття рішень про можливість проведення таких робіт. Законом заборонено будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу об'єкту культурної спадщини. Ба більше, заборонено розміщення реклами на об'єктах всесвітньої спадщини. Таке розміщення реклами в буферних зонах об'єктів всесвітньої спадщини здійснюється на підставі дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини. Цей орган визначить вимоги щодо розміщення такої реклами. Також до Закону про культуру запроваджують термін «креативні індустрії».

9. Депутати хочуть розширити повноваження Держлісагентства

Депутати мають намір відмежувати функцію державної лісової охорони від господарської діяльності та визначити основні функції й повноваження власників і постійних лісокористувачів. Комітет рекомендує ВР прийняти в першому читанні за основу законопроект № 8241. Зміни пропонують внести до Лісового кодексу та КпАП. Передбачається, зокрема, надання Держлісагентству повноважень стосовно координації заходів щодо охорони лісів від порушень лісового та природоохоронного законодавства. Також пропонують запровадити національну інвентаризацію лісів, яку повинна здійснювати державна спеціалізована організація. Крім того, проект уточнює основні вимоги щодо ведення лісового господарства, здійснення охорони та захисту лісів, повноважень посадових осіб у відповідній сфері та заходів стосовно їх соціально-правового захисту.

10. Планується запровадження професійного ліцензування лікарів

МОЗ оприлюднив Концепцію професійного ліцензування лікарів. Передбачається запровадження обов'язкового професійного ліцензування лікарів. Такі ліцензії видаватиме спеціальна Ліцензійна рада з 30 обраних лікарів. Також до її складу можуть залучити іноземних експертів. Ліцензію потрібно буде підтверджувати кожні три роки. При цьому враховуватимуть особисте освітнє портфоліо та історію медичної практики. У випадку недбалості чи суттєвих помилок лікаря ліцензію може бути зупинено або анульовано. Нова модель регулювання доступу до професії лікаря передбачає зміни з моменту вступу до медичного університету, зокрема, уже запроваджено прохідний бал 150 за обов'язкові предмети як для студентів-бюджетників, так і для студентів-контрактників. Студенти, які почали вчитися з 2016 року на магістерській програмі, після складання всіх необхідних іспитів стануть спеціалістами з професійною ліцензією. Для практикуючих лікарів передбачено поступовий перехід на нову систему протягом 2020 - 2024 років. Їм треба буде скласти спеціальний ліцензійний іспит.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини