З 1 червня діє нова редакція Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців і осіб без громадянства.
Зміни були затверджені спільним наказом МВС і СБУ від 22 січня 2018 року № 38/77.
Встановлено порядок дій посадовців міграційної служби, органів охорони державного кордону та СБУ при ухваленні рішень про примусове повернення і примусове видворення іноземців і осіб без громадянства, їх ідентифікації і вжитті заходів щодо безпосереднього примусового повернення, поміщення в пункт тимчасового перебування, а також при продовженні терміну затримання.
Так, іноземці можуть бути примусово повернені у країну походження або третю країну на підставі рішення органу ДМС, охорони державного кордону, СБУ про примусове повернення або примусово видворені на підставі винесеної за позовом цих органів постанови адміністративного суду.
Іноземці мають бути повернені в країну походження або третю країну, якщо вони порушили законодавство України про правовий статус іноземців і осіб без громадянства, а також загрожують національній безпеці або громадському порядку. Крім того, іноземці повинні покинути Україну, якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів наших громадян. Також іноземці будуть повернені, якщо їх затримали органи охорони державного кордону в межах контрольованих прикордонниих районів при спробі або після незаконного перетину державного кордону України. Зазначимо, попередня редакція Інструкції не містила останньої основи для ухвалення рішення про примусове повернення.
Позов про примусове видворення може бути поданий: якщо рішення про примусове повернення не було виконане; якщо є підстави вважати, що іноземець ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення; якщо у іноземця, прийнятого за договором про реадмісію, немає законних підстав для перебування на території України і якщо між Україною і країною громадянської приналежності або країною колишнього постійного проживання таких осіб відсутній договір щодо реадмісії; якщо іноземець, відносно якого скасований дозвіл на імміграцію, не поїхав з України протягом місяця з дня отримання копії такого рішення, або до набуття чинності рішенням суду щодо оскарження.
Іноземці повинні відшкодувати витрати за примусове видворення за рішенням суду. Але якщо у них немає коштів, їх видворять за рахунок державного бюджету.
Витрати, що зазнала держава внаслідок видворення іноземців за рішенням суду відшкодовують фізичні або юридичні особи, які запрошували або приймали іноземців, влаштовували їх незаконний в'їзд, проживання, працевлаштування, сприяли в ухиленні від виїзду після закінчення терміну перебування.
При цьому в кошторис витрат, необхідних для виконання рішення про примусове видворення, включається вартість: проїзних квитків для іноземця і супроводжуючих осіб; послуг з утримання іноземця в спецпунктах; послуг з ідентифікації особи; послуг з оформлення документів і так далі.