Пропонується створити та встановити концептуальні положення функціонування єдиного державного правоохоронного органу, що протидіятиме злочинам у сфері публічних фінансів.
Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності рекомендує ВР прийняти за основу законопроекти про Національне бюро фінансової безпеки № 8157, № 8157-1 і № 8157-2.
Законопроект № 8157 Президент визначив як невідкладний для позачергового розгляду Парламентом.
Цей проект пропонує створити Національне бюро фінансової безпеки - державний правоохоронний орган, який на основі кримінального аналізу та аналізу ризиків забезпечить усунення загроз фінансовій безпеці держави. Новостворений орган звітуватиме перед ВР і Президентом.
Документом пропонується визначити:
- завдання та повноваження НБФБ;
- елементи демократичного контролю за його діяльністю;
- основи його співпраці з державними органами, підприємствами, установами та організаціями, компетентними органами інших держав та міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами;
- порядок створення підґрунтя для кримінального переслідування осіб, злочинна діяльність яких несе загрозу фінансовій безпеці держави.
Альтернативні законопроекти № 8157-1 і № 8157-2 мають подібні між собою концептуальні положення. Однак, перший із них пропонує створити НБФБ, а другий - Фінансову поліцію.
Також ці проекти пропонують, зокрема:
- розділити сервісну та правоохоронну функції фіскальної служби;
- ліквідувати податкову міліцію;
- оптимізувати структуру та чисельність органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері фінансів, усунути дублювання їх функцій.
Три законопроекти мають подібні положення, але відрізняються в частині визначення правового статусу, повноважень, підпорядкування, гарантій фінансової та політичної незалежності органу, підслідності кримінальних справ, порядку отримання інформації, що містить банківську таємницю, граничної кількості працівників.
Нагадаємо, що законопроект № 8157 був розміщений для ознайомлення та надання пропозицій 28 лютого.