Право на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, має дитина, а також особа, яка під час здійснення антитерористичної операції не досягла 18 років (повноліття), які внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів:
- отримали поранення, контузію, каліцтво;
- зазнали фізичного, сексуального насильства;
- були викрадені або незаконно вивезені за межі України;
- залучалися до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;
- незаконно утримувалися, у тому числі в полоні;
- зазнали психологічного насильства.
Відповідні зміни передбачено постановою Кабміну від 11 квітня 2018 року № 301, яка набула чинності 25 квінтя 2018 року.
Зміни внесені в:
- Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини;
- Порядок надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Законний представник такої дитини або керівник служби у справах дітей для отримання інформації, що міститься в банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів подає письмовий запит до Мінсоцполітики. Встановлено, що відомство зобов'язано не пізніше ніж через 5 робочих днів із дати надходження запиту надати відповідну інформацію. Раніше не було встановлено такого строку.
Крім того, такий статус орган опіки і піклування може надати за місцем виявлення дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування місцевими органами виконавчої влади та (або) органами місцевого самоврядування.
Раніше статус надавався виключно за місцем реєстрації (обліку) дитини як внутрішньо переміщеної особи та за місцем проживання (перебування) у населеному пункті, на території якого здійснювалася антитерористична операція.