26 лютого в Парламенті був зареєстрований проект Кодексу України з процедур банкрутства (законопроект № 8060), на який покладаються надії щодо підвищення ефективності таких процедур і поліпшення бізнес-клімату. А 15 березня парламентський комітет з питань економічної політики рекомендував Верховній Раді прийняти за основу проект документа.
Кодекс об'єднує в собі основні законодавчі ініціативи останніх років щодо вдосконалення процедури банкрутства. Проект представлений в двох книгах: про корпоративне банкрутство і про відновлення платоспроможності фізичної особи.
Нововведення щодо корпоративного банкрутства передбачають, серед іншого:
- створення ефективних механізмів позасудового врегулювання;
- підвищення рівня захищеності прав всіх кредиторів (передача ключових повноважень від комітету кредиторів зборам кредиторів; зменшення кворуму при повторному проведенні перших зборів, запровадження голосування щодо схвалення плану санації класами кредиторів та ін.);
- скорочення строків розгляду справ, зокрема, за рахунок зменшення кількості оскаржень;
- забезпечення реалізації всього майна боржника виключно на електронному аукціоні за найвищою ціною і т.д.
У книзі про відновлення платоспроможності фізичної особи пропонується:
- встановити мінімальні бар'єри для участі громадян в простій і зрозумілій процедурі відновлення їх платоспроможності;
- передбачити участь в процедурі арбітражного керуючого, який допоможе громадянинові вирішити його фінансові проблеми;
- передбачити тести на добросовісність для виключення фінансового шахрайства на ключових стадіях процедури та ін.
Згідно з проектом, участь арбітражного керуючого у справі про банкрутство є обов'язковим (до слова, в Кодексі приділено увагу створенню і діяльності саморегулівної організації арбітражних керуючих). Крім того, передбачено введення системи оперативного автоматизованого арешту банківських рахунків в порядку забезпечення позову.
У комітеті сподіваються, що законопроект опиниться на порядку денному вже на наступному тижні, оскільки цей документ названо Президентом пріоритетним, та й Уряд просить не зволікати з його розглядом.