Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду сформував правові позиції для єдиної судової практики з розгляду корпоративних спорів.
Так, судом зазначено, що кредитор (банк) не є особою, уповноваженою вимагати в судовому порядку зобов'язати боржника (акціонерне товариство) здійснити переведення емітованих ним простих іменних акцій у бездокументарну форму, оскільки такі повноваження не передбачені законодавством.
Правова позиція Верховного Суду базується на тому, що відповідно до норм Закону «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» виключно Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право направляти емітентам обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень законодавства про цінні папери .
Проаналізувавши п. 5 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону «Про акціонерні товариства», Суд дійшов висновку, що переведення акцій у бездокументарну форму є визначеною законом процедурою з певним алгоритмом дій, в якій бере участь емітент і зазначені в Законі учасники фондового ринку.
Колегія суддів також звернула увагу на те, що згідно зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод особа має право на ефективний спосіб захисту прав і це означає, що вона має право пред'явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Враховуючи це Верховний Суд підтримав рішення судів попередніх інстанцій про відмову в задоволенні позову банку до акціонерного товариства у зв'язку з тим, що обраний спосіб захисту не відповідає змісту порушеного права позивача та характеру правопорушення.
Постанову у справі № 909/743/16 було винесено 31 січня.
Всі рішення судів ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUM, яка створена для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо ви ще не користуєтеся системою, то рекомендуємо замовити тестовий доступ або придбати VERDICTUM.