26 жовтня в Прес-центрі ЛІГАБізнесІнформ відбувся круглий стіл на тему "Громадська рада доброчесності". Захід організований Асоціацією юристів України спільно з Проектом Ради Європи "Підтримка впровадженню судової реформи в Україні" і Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
Громадська рада доброчесності - це орган при ВККС, який буде займатися дослідженням відповідності рівня життю судді його офіційним прибуткам, перевіряти його репутацію і т. д. Інформацію збиратимуть з відкритих джерел для того, щоб з'ясувати, чи відповідає суддя критерію доброчесності, введеному в Конституцію.
Раду формують громадські організації, які відповідають ряду вимог. Процес створення обговорювався на попередньому круглому столізараз він вже запущений. Громадські об'єднання, що претендують на участь у зборах, повинні були подати пакет документів до 19 листопада. ВККС вже допустила до зборів 9 організацій. Як пояснив секретар ВККС Станіслав ЩоткаКомісія ще може допустити до зборів організації, що відповідають критеріям, якщо поступлять документи, відправлені саме 19 жовтня (що підтверджується поштовим штемпелем). Але вже зараз ясно, що побоювання про відсутність кворуму для зборів були марні - допущені ОО висунули 24 кандидати (до складу ради входить 20). С. Щотка відмітив, що деякі кандидати були подані відразу від двох- трьох організацій. Закон зобов'язує оприлюднити на офіційному сайті ВККС перелік ОО, які відповідають вимогам до участі у зборах, копії представлених ними документів, а також перелік кандидатів. Час і місце проведення зборів представників ОО визначить голова ВККС. Вже зараз видно, що формується не один, а декілька центрів впливу, що С. Щотка вважає позитивним.
Завдяки Раді доброчесності якісно зміниться роль ВККС, - упевнений Арсен Милютинрадник судової практики ЕПАП Україна. Комісія в тандемі з громадськістю сформує новий тип судді, який судитиме громадян як рівних один одному.
При цьому ВККС не повинна стати суддею над суддями. Побоювання з приводу такого повороту подій виражають і самі судді. Так, Тетяна Чумаченкоголова Комітету етики, врегулювання конфлікту інтересів і професійного розвитку суддів Ради суддів України, закликає громадськість враховувати і позитив в роботі судді. Закон передбачає, що перевірка стилю життя судді і його репутації проводиться для відсіювання недобросовісних суддів. При цьому "плюси" в роботі судді залишаються за кадром. "Ви як громадськість, повинні звертати увагу не лише на мінуси, але і на плюси в роботі судді", - закликає Т. Чумаченко. Сама суддя подала у відставку, відмітивши, що упродовж кар'єри збирала вдячності від громадян, які, на жаль, можуть бути цікаві тільки її сім'ї, оскільки суспільство сприймає тільки негатив про суддівський корпус, від якого вона себе не відділяє.
Денис Бугай, Станіслав Щотка |
Про те, що за недостовірну інформацію про суддів, вказану в укладенні Ради (яке інтегрується в рішення ВККС) повинні нести відповідальність громадські діячі, заявила і суддя Господарського суду міста Києва Ганна Бондаренко. Вона відмітила, що механізм громадянської відповідальності в загальному порядку не повною мірою може захистити суддів від наклепу. Адже судовий розгляд займає час, а процес оцінювання обмежений терміном.
При цьому С. Щотка вважає, що, незважаючи на риски, викликані унікальністю такого органу як Рада, робота повинна йти, і шанс слід використовувати. Рада повинна вести методичну і методологічну роботу над формуванням стандарту доброчесності. Відмітимо, що дефініції доки немає (що обурює суддів, через професію тих, що цінують визначеність). На думку С. Щотки стандарт необхідно розробити, "щоб людина, перш ніж вступити на шлях професії міг зрозуміти, які обмеження його чекають".
Проблему відповідальності членів Ради вже намагаються розв'язати зацікавлені громадські організації, що висунули кандидатів. Так, Асоціація юристів України розробила проект Положення про громадську раду доброчесності, а РПР - проект Регламенту. Передбачається, що ці документи ухвалить сама Рада, а не ВККС. Проекти передбачають порядок організації роботи, функції, повноваження членів і т. д.
При усіх позитивах документів : відкритість голосування; мотивованість укладення; вибори голови (координатора) Ради, голів колегій; можливість виключення з Ради як на загальних підставах (смерть, хвороба і так далі), так і із-за прогулів і ін., учасники круглого столу відмітили, що розробники захопилися і дещо вийшли за межі, встановлені Законом. Так, Закон містить вичерпний перелік повноважень членів Ради, тому він не може бути розширений. Крім того, не передбачені дисциплінарні скарги.
У заході взяла участь іноземна гостя - Ніна Ботеттовіце-президент Верховного Суду Словенії, член Бюро Консультативної ради європейських суддів, міжнародний експерт Ради Європи. Оскільки Громадська рада доброчесності - українське "Ноу хау", словенська суддя у загальних рисах оцінила плани по його створенню, відмітивши важливість забезпечення незалежності суддів і компетентності людей, що їх оцінюють. При цьому особливу увагу вона приділила зведенню етичних правил, яким повинні відповідати суддя, як і будь-який інший представник суспільно значущій професії, - адвокат, лікар і т. д. Відмітимо, що у українських суддів є свій етичний кодекс, нещодавно Рада суддів України затвердила коментар до нього. Чи буде цей документ використовуватися в роботі реформованих органів контролю - не ясно. Судді радять взяти його до уваги, що швидше за все буде зроблене. Але напевно громадські діячі привнесуть вимоги, сформовані реаліями, наприклад, життя, що стосуються того ж стилю.
Поки Рада не створена, робота над забезпеченням його функціональних можливостей триватиме. Президент АЮУ Денис Бугай анонсував серію круглих столів, присвячених Громадській раді доброчесності.
Марина Ясинская