Закон від 02.06.2016 № 1405 - VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно управління об'єктами державної і комунальної власності" набув чинності 25 червня.
Цей документ реформує систему корпоративного управління в держкомпаніях відповідності із стандартами ОЭСР - встановлює вимоги по створенню і організації діяльності наглядових рад в державних і муніципальних унітарних держпідприємствах, вимоги по незалежному аудиту і розкриттю інформації держпідприємствами.
Посадовці держорганів (керівники міністерств) мають бути відсторонені від управління державними компаніями.
Нагадаємо, Закон був прийнятий з правками Президентаякі передбачають особливий порядок для створення і організації діяльності наглядових рад на держпідприємствах оборонно-промислового комплексу, а також виключають вимогу про обов'язкове обнародування держпідприємствами договорів (включаючи усі застосування і специфікації), в яких вони є учасником, і які містять господарські зобов'язання, в здійсненні яких є зацікавленість, або значні господарські зобов'язання.
Очікується, що Закон забезпечить прозорість діяльності усіх державних і комунальних підприємств, а також професійний підхід до їх управління.
Законом дозволено створювати наглядові ради у державних і муніципальних унітарних підприємствах без проведення корпоратизації (раніше награди існували тільки в хозобществах).
Перелік підприємств, де награди мають бути створені обов'язково, і порядок створення наград визначать Кабмін і відповідні місцеві ради.
До наглядових рад держпідприємств увійдуть представники держави і незалежних членів. Незалежні представники складуть більшість в наградах усіх держпідприємств, незалежно від їх організаційно-правової форми. Встановлені критерії незалежності членів наград державних унітарних підприємств (зокрема, ними не можуть бути держслужбовці).
Також скасовано завдання на голосування для членів наблсоветов усіх держпідприємств, незалежно від їх організаційно-правової форми. Тепер усі члени наград - і, незалежні, і які представляють інтереси держави, - самостійно прийматимуть рішення під час голосування на засіданнях награди.
З метою підвищення якості управління держпідприємствами і захисту їх від політичного втручання передбачена передача істотних функцій управління держпідприємствами від держорганів управління - незалежним наглядовим радам. Зокрема, награди будуть:
- погоджувати стратегію і річний фінансовий план держпідприємств
- призначати і звільняти керівників держпідприємств
- встановлювати розмір і умови виплати винагороди керівникам держпідприємств
- формувати підрозділи внутрішнього аудиту і вибирати незалежного зовнішнього аудитора
- приймати рішення про здійснення великих операцій держпідприємств (виключаючи рішення, віднесені до компетенції загальних зборів або органу управління) і операцій, відносно яких є зацікавленість у посадовців держпідприємства.
З метою підвищення прозорості держпідприємств передбачається, що річна (у тому числі консолідована) звітність держкомпаній підлягає обов'язковому незалежному аудиту. Круг підприємств, для яких аудит буде обов'язковим, і критерії залучення незалежного аудитора будуть визначені Кабміном для унітарних і акціонерних держпідприємств, і відповідною місцевою радою - для муніципальних унітарних і акціонерних підприємств.
Крім того, Закон встановлює вимоги відносно обов'язкового обнародування державними і комунальними компаніями інформації про свою діяльність і їх керівників. Держпідприємства повинні публікувати финотчетность і аудиторські укладення, інформацію про керівників і членів наглядових рад, про розміри і принципи формування їх винагороди, а також інформацію про операції з державним і місцевими бюджетами і тому подібне
Статути і внутрішні положення державних і муніципальних унітарних підприємств, господарських суспільств, в статутному капіталі яких більше 50 % акцій (долею) належить державі або територіальній общині, створені до набуття чинності цього Закону, підлягають приведенню у відповідність з цим Законом не пізніше чим впродовж 1 року з дня набуття чинності.