15 лютого відбулася зустріч Міністра юстиції Павла Петренко з розробниками і представниками порталу державних послуг IGov.org.ua. Представники Міністерства і волонтери розповіли про успіхи у введенні електронних послуг і про грандіозні плани, які полегшать життя громадян при взаємодії з державою
Відкриваючи захід, заступник Міністра юстиції Гия Гецадзе нагадав, що ініціатива по элетронным закупівлях ProZorro, яка зараз вже успішно працюєспочатку викликала скепсис. Онлайн-сервіси Мінюсту - це друга хвиля по електронізації державних послуг. "Вже є конкретні результати, на сьогодні півмільйона чоловік вопользовались нашими сервісами" - відмітив Г. Гецадзе. У 2016 році співпраця з волонтерами IGov продовжиться, і спільні проекти принесуть конкретні результати.
"Будь-яка ініціатива держави, спрямована на спрощення життя людини є правильною"- вважає Міністр юстиції Павло Петренко. Спростити життя, за його словами, можна, минимизировав вимушені контакти з чиновниками і заповнення паперів. Говорячи про отримання різних адміністративних послуг від Мінюсту (починаючи реєстрацією народження і закінчуючи реєстрацією смерті) слід пам'ятати про те, що це - 20 мільйонів контактів щорічно. Такі дані отримані за результатами аудиту, проведеного Міністерством. П. Петренко вважає, що саме монопольне положення Мінюсту і "живі" черги у сфері реєстрації породжували хабарництво. Тому спільно з волонтерами і експертами IGov Міністерство почало "проект ідеалістів" - впровадження нового підходу до надання послуг. Перші онлайн-сервіси були запущені в квітні 2015 року (реєстрація бізнесу, отримання довідок і витягань), зараз поставлена мета по введенню ID Banking (ідентифікація користувача по платіжній карті) і Mobile ID (ідентифікація по мобільному номеру). Міністр пояснив, що банками-піонерами по цій послузі вже стали "Ощадбанк" і "Приватбанк". Оскільки, по словах П. Петренко, чинне законодавство дозволяє усі без виключення сервіси перевести в онлайн-режим, в найближчих планах значиться: можливість зміни статутів; онлайн-реєстрація бізнесу; поліпшення реєстру нерухомості - по пошуку об'єктів, отриманню інформації про зміни відносно об'єкту.
"Думаю, через 6 місяців ми зможемо підвести конкретні підсумки, а у кінці року - приступити до електронізації інших відомств" - зробив висновок П. Петренко.
Яника Мерилояка зараз "головна по інноваціях" у Львові, розповіла, що зараз усі ці технології успішно працюють в Естонії. Через онлайн-кабінет жителя отримати послуги, підписати документи можна за 30 секунд, для цього потрібно всього 2 паролі: електронний цифровий підпис і Mobile ID. У Львові вже запустили картку жителя з електронним цифровим підписом - з її допомогою можна отримати необхідні довідки. Я. Мірило пояснила, що зробити такий сервіс по усій Україні дозволить прийняття законопроекту № 2544а "Про електронні довірчі послуги".
Координатор IGov в Києві Дмитро Дубилетвисловивши захоплення від роботи Мінюсту, який "є лідером по дерегуляции", повідомив про плани по угрупуванню послуг. Так, в Дніпропетровську ІGov спільно з Дніпропетровською ОГА, Мінюстом і соцзахистом запустили експеримент, який дозволив відразу після народження дитину в пологовому будинку, отримати свідоцтво про народження, подати заяви на отримання посібника і на реєстрацію дитини за місцем проживання. Першим учасником експерименту сталі батьки новонародженого Данила. "Таким чином, замість трьох "ходак" батьки усі зробили в пологовому будинку. Що робить народження дитини менш морочливим заняттям в нашій країні"- пожартував Д. Дубилет.
Ще один проект торкається зміни прізвища - учасники iGov працюють над можливістю здати необхідні заявки прямо в "загсі" і отримати нові паспорт, загранспаспорт, ИНН і т. д. у одному місці.
Грандіозні плани по переходу в онлайн будують і в Києві. Начальник Головного управління юстиції в Києві Станіслав Куценко розповів про майбутній "онлайн-будинок юстиції", з ідеєю якого він і прийшов працювати в управління. Проект планується зробити пілотним по Києву. Він включає два головні компоненти. Перший - соціальний ліфт (максимально автоматизована і прозора система відбору кадрів) : люди зможуть подавати заявки на роботу у сфері юстиції, проходити навчання і брати участь в рейтингу, самі гідні отримають рекомендацію для призначення Міністерством. Другий - онлайн-сервіси для громадян. За допомогою трьох кликов (вхід, ідентифікація, вибір послуги) можна отримати необхідні документи (на перших порах - по місцю їх видачі, в майбутньому - через кур'єра). Зараз питання ідентифікації обговорюється з держадміністрацією, електронний цифровий підпис представляється кращим рішенням. Перші послуги, які плануються ввести, пов'язані з народженням дитини. Батьки зможуть подати заявку заздалегідь, а вийшовши з пологового будинку вже отримати банківську картку з перерахованою соцдопомогою. Презентувати онлайн-будинок юстиції хочуть вже через півроку. Він буде київським, але з деяких питань зможе охопити усю Україну (завдяки принципу екстериторіальності послуг).
Координатор IGov в Києві і Київській області Єгор Шарапов розповів про шлях, який проходить організація разом з держорганами, готовими надавати свої послуги онлайн. Ведуться переговори з Мінохоронздоров'я, Мининфратсруктуры (найближчим часом запустять послуги, що стосуються кораблів і моряків). Е. Шарапов запевняє, що відомства не чинять опір, а навпаки, хочуть удосконалюватися і охоче йдуть на співпрацю. "Наші люди більше вірять в папери, друк і підписи, а до файлів у них банальна недовіра" - вважає Е. Шарапов. Але це можна здолати інформуванням населення. Він навів приклад, коли в одному з міст ввели велику кількість онлайн-послуг, але ними ніхто не скористався - "люди просто не знали". "Теми електронного цифрового підпису, онлайн-послуг мають бути досить освітлені і люди самі підуть"- упевнений Е. Шарапов.
Марина Ясинская
Фото Павла Петренко