Групою нардепів у ВР зареєстрований законопроект № 3820 "Про внесення змін до деяких законів України відносно запобігання випадкам безпідставного отримання статусу учасника бойових дій і уникнення люстрації таким чином".
Законопроект спрямований на боротьбу з так званим "військовим туризмом", коли особа їде на один або декілька днів в зону проведення АТО виключно з метою отримання статусу учасника бойових дій. У пояснювальній записці відзначається, що, як правило, основними "військовими туристами" стають чиновники режиму Януковича, які завдяки отриманню статусу учасника бойових дій на підставі ст.1 Закону "Про очищення влади" уникають люстрації.
У зв'язку з цим законопроектом передбачено, що учасником бойових дій може бути визнано виключно особа, що бере безпосередню участь у бойових діях.
Запропоновано встановити, що безпосередньою участю у бойових діях являється:
- виконання бойових завдань в умовах озброєного зіткнення з супротивником
- виконання бойових завдань по веденню оперативної розвідки на тимчасово окупованій території або уздовж лінії зіткнення
- по здійсненню польотів в зоні ураження зенітними ракетними комплексами супротивника
- по застосуванню засобів радіоелектронної боротьби
- по здійсненню контррозвідувальної діяльності в районах проведення АТО в умовах озброєного зіткнення з супротивником
- виконання ракетними військами і артилерією бойових завдань по вогневій поразці супротивника.
Згідно з проектом, особа, що отримала статус учасника бойових дій і при цьому не брала безпосередньої участі у бойових діях, не може уникнути люстрації.
Також запропоновано встановити, що особа, яка не брала безпосередньої участі у бойових діях, проте притягувалося для забезпечення проведення АТОзнаходячись безпосередньо в районах АТО в період її проведення, призначется учасником війни і користується відповідними пільгами.
Законопроектом також пропонується:
- провести перевірку відносно посадовців, яким вдалося уникнути люстрації завдяки отриманню статусу учасника бойових дій шляхом отримання інформації про їх безпосередню участь у бойових діях. Відсутність вказаної інформації відносно такої особи за наявності відповідних законодавчих підстав відгукнеться застосуванням до нього заборон, передбачених Законом про очищення влади;
- зобов'язати комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій просити у відповідних органів інформацію про безпосередню участь особи у бойових діях. Відсутність вказаної інформації багата отриманням таким обличчям права на пільги, передбачені для учасників війни.