Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Придбання майна в шлюбі не означає, що воно є загальною спільною власністю подружжя

4 січня 2016, 10:47
30295
17
Автор:
Реклама

Верховний Суд України на засіданні Судової палати у цивільних справах 16 грудня 2015 року розглянув справу 6-2641цс15 про розділ майна подружжя.

При розгляді була підтверджена правова позиція відносно незастосування презумпції права загальної спільної власності подружжя на майно, придбане в шлюбі.

Статтею 60 СК визначено, що майно, придбане дружинами за час браку, належить дружині і чоловікові на праві загальної спільної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба і тому подібне) самостійного заробітку (доходу). Відповідно до пункту 3 частини першої статті 57 СК особистою приватною власністю дружини, чоловіка є майно, придбане нею, ним за час браку, але за засоби, які належали їй (йому) особисто.

Отже, приналежність майна до загальної спільної власності подружжя визначається не лише фактом придбання його під час браку, але і спільною участю подружжя засобами або працею в придбанні майна. Застосовуючи норму статті 60 СК і визнаючи право загальної спільної власності подружжя на майно, суд повинен встановити не лише факт придбання майна під час браку, але і той факт, що джерелом його отримання були загальні спільні засоби або спільна робота подружжя.

Тобто, статус загальної спільної власності визначається за наступними критеріями:

1) час придбання майна;

2) засоби, за які таке майно було придбане (джерело придбання).

Норма статті 60 СК вважається застосованою правильно, якщо придбання майна відповідає цим чинникам.    У зв'язку з викладеним у разі придбання майна хоча і в період браку, але на особисті кошти одного з подружжя, це майно не може вважатися об'єктом загальної спільної власності подружжя, а є особистою приватною власністю того з подружжя, за особисті кошти якого воно придбане.

Тому зам по собі факт придбання спірного майна в період браку не є безумовною основою для віднесення такого майна до об'єктів права загальної спільної власності подружжя.

У заяві про перегляд справи ВСУ чоловік-відповідач посилався на виведення Суду у справі № 6-79цс13згідно з яким, визнаючи право загальної спільної власності подружжя на майно, суд повинен встановити не лише факт придбання майна під час браку, але і той факт, що джерелом його отримання є загальні спільні засоби або спільна праця подружжя. Тільки у разі встановлення цих фактів норма статті 60 СК вважається застосованою правильно.

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини