Мінохоронздоров'я розробив проект наказу про організацію роботи фізосіб-підприємців, які займаються народною медициною (цілительством).
Передбачається ствердити:
- Умови заняття народною медициною (цілительством);
- Кваліфікаційні вимоги у фізичним особам - підприємцям, які займаються народною медициною (цілительством).
Прийняття наказу повинне врегулювати стосунки між Мінохоронздоров'я і ФОП, які займаються народною медициною (цілительством). Проект розроблений у виконання вимог частини третьої статті 74 Основ законодавства України про охорону здоров'яу якій говориться, що умови заняття народною медициною (цілительством) і кваліфікаційні вимоги до ФОП, які займаються народною медициною (цілительством), встановлюються Мінохоронздоров'я.
Відповідно, буде визнаний таким, що втратило силу наказ Мінохоронздоров'я від 11.02.1998 № 36 про затвердження Положення про організацію роботи цілителязгідно з яким цілитель надає допомогу населенню методами народної і нетрадиційної медицини під контролем лікаря або в умовах лікувальної установи.
Так, згідно проекту Умов заняття народною медициною (цілительством)ЦІЛИТЕЛЬ-ФОП повинен отримати спеціальний дозвіл на заняття народною медициною (цілительством).
У проекті встановлюється, що цілитель зобов'язаний:
- використовувати тільки традиційні лікарські засоби
- застосовувати тільки той метод народної медицини (цілительства), який заявлений в дозволі
- проводити поточне (уранці і увечері) і генеральне прибирання приміщення, предметів (раз на тиждень) із застосуванням дезинфікуючих засобів
- вести первинну облікову документацію
- у разі відсутності діагностичної, профілактичного або лікувального ефекту від використання методів народної медицини - своєчасно направити пацієнта до лікувальної установи
- забезпечити умови для запобігання виникненню ускладнень
- знати принципи медичної етики і деонтологии
і так далі
Забороняється здійснення цілительства з використанням ЗМІ. Також цілитель не має права застосовувати інвазивні методи втручання, лікувати хворих онкологічними захворюваннями, з синдромом придбаного імунодефіциту, інфекційні, венеричні захворювання, проводити сеанси, які розраховані на масову аудиторію (2 і більше осіб), з використанням гіпнозу і інших методів психічної або біоенергетичної дії, а також інші захворювання, які вимагають лікування під наглядом (контролем) лікаря.
Визначені і вимоги до приміщенню, в якому цілитель веде прийом пацієнтів. Зокрема, воно повинне складатися з реєстратури, кабінету цілителя, вбиральні; не допускається розміщувати кабінети цілителя в підвальних і житлових приміщеннях. При вході в приміщення має бути розміщена інформаційна табличка з вказівкою методу народної медицини (цілительства), ПІБ підприємця.
У проекті Кваліфікаційних вимог до ФОП, які займаються народною медициною (цілительством)відзначається, що професія цілителя віднесена до розділу 3 (Фахівці) Класифікатори професій (ДК 003-2010).
Народною медициною (цілительством) можуть займатися особи, що відповідають єдиним кваліфікаційним вимогам, що упевняється наступними документами:
- документ, що засвідчує рівень основ медичних знань, виданий медичним учбовим закладом;
- атестаційно-експертне укладення, що підтверджує наявність у обличчя цілительських здібностей (порядок видачі затверджений наказом Мінохоронздоров'я від 23.09.2013 № 822).
Цілитель має право застосовувати такі методи народної медицини (цілительства):
- ароматерапия
- биоэнергоинформотерапия
- іридодіагностика
- мануальна терапія
- точковий масаж
- су-джок терапія неінвазивна (для осіб із спеціальною медичною освітою)
- фітотерапія.
Цілитель, який не займався народною медициною (цілительством) більше 3-х років, не може займатися народною медициною (цілительством) і допускається до неї після проходження експертної оцінки цілительських здібностей.