Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ведеться робота над процесуальним обгрунтуванням адвокатської монополії

16 листопада 2015, 09:41
2349
7
Реклама

11 листопада в Адміністрації Президента відбулося засідання Робочої групи Радого з питань судової реформина якому обговорювалися питання невідкладної підготовки змін до профільних законів і процесуальних кодексів зважаючи на вже перманентне оновлення судової системи.

Заступник Глави Адміністрації Президента Олексій Филатоввідкриваючи засідання, повідомив, що Національна рада реформ рекомендувала Гарантові в найкоротший термін направити затверджений Конституційною Комісією проект змін в частини правосуддя у Верховну Раду. Зараз проект піддається правкам, що стосуються юридичної техніки. Президент має деякі зауваження і пропозиції, які, по словах А. Филатова, не змінюють принципові моменти, вже вирішені Конституційною Комісією. Оскільки очікується, що законопроект ухвалять в першому читанні вже на цій сесії, він незабаром буде внесений до парламенту і наданий депутатам для ознайомлення.

За умови позитивної оцінки законопроекту Конституційним Судом цілком можливо, що в першому читанні він буде прийнятий до нового року. Проте, для впровадження передбаченої їм судової реформи в життя, вже зараз необхідно підготувати проекти змін чинних н-п актів. Також вимагають удосконалення зміни, напрацьовані зважаючи на ухвалення Закону про право на справедливий суд. Цей Закон дозволив відновити роботу УСЮ, який, як і ВКСС, демонструє позитивні результати, незважаючи на навантаження і громадську увагу.

Але все ще нереалізованим залишається передбачений Законом механізм оновлення суддівського корпусу через оцінювання. Вже порушений передбачений термін для затвердження Вищою кваліфікаційною комісією суддів Положення про порядок і методологію оцінювання суддів, оскільки Рада суддів України його не погодила. Тому як проходитиме оцінювання суддів (момент, погоджений в проекті змін в Конституцію) - невідомо. Одним із завдань групи є рішення розбіжностей уповноважених органів відносно Положення про порядок і методологію оцінювання суддів.

Голова ВККС Сергій Козьяков пояснив, що Рада суддів України схвалив Порядок ведення суддівського досьє, але по інших двох актах, підметом узгодженню (відносно оцінювання і іспиту) консенсус не досягнутий, хоча ВККС врахувала багато зауважень Ради. За його словами, розбіжності є присутніми в двох моментах: 1) Рада вимагає першочергового проходження оцінювання членів ВККС, 2) пропонується поміняти місцями передбачені Законом етапи оцінювання - спочатку досліджувати досьє і проводити співбесіду, а потім - іспит.

Оскільки на 12-13 листопада призначений ХІІІ З'їзд суддів, на якому формується новий склад Ради, спірні документи мають бути погоджені після налагодження роботи органу в новому складі. Перше засідання Ради суддів в новому складі заплановане відбудеться через декілька тижнів.

Якщо ж і нова Рада не погоджує акти, у Верховній Раді зареєстрований законопроект № 2358аякий передбачає можливість ВККС самостійно визначати порядок і процедуру оцінювання.

Також С. Козьяков відмітив, що ВККС завершила підготовку персоналу, тестів (розроблялися за допомогою керівництва вищих спецсудів, їх базою виступають позиції ВСУ і рішення ЕСПЧ, враховують спеціалізацію і инстнционность), методологічних матеріалів і т. п. Він нагадав, що оцінювання суддів ВСУ і вищих спеціалізованих судів мало бути закінчене до 28 вересня 2015 року. Але не завершений і перший етап оцінювання - дослідження досьє і співбесіда по його результатах. Зараз у ВККС більше 2 тисяч досьє - в їх числі і досьє суддів апеляційних судів. Але зараз їх не можна використовувати на 100 %, оскільки ряд органів відмовили в наданні необхідної ВККС інформації. Конструктивна робота ведеться з Мінюстом - вони оперативно подають інформацію, яка буде використана при співбесіді і стане частиною досьє.

Ще одне проблемне питання - перевірка на конституційність окремих норм, що стосуються оцінювання суддів (Пленум ВСУ подав представлення в КСУ) - залишається відкритим. Крім того, проблеми виникли із-за плутанини в термінології - адже перед прийняттям в Законі "оцінювання" замінило "атестацію".

З урахуванням висловлених думок і зауважень А. Филатов запропонував сформувати групу, яка займеться розробкою необхідних змін в Закон про судоустрій і статус суддів з обліком і передбачених Конституційною Комісією норм про перевірку суддів на компетентність, етику і доброчесність.

У свою чергу, Віктор Кириленкокоординатор відповідної робочої групи повідомив, що напрацьовані зміни в Цивільний, Господарський процесуальні кодекси і Кодекс адміністративного судочинствазокрема, передбачають:

- уніфікацію процесуальних норм усіх видів судочинства;

- впровадження процедури спрощеного виробництва в господарському процесі;

- протидія зловживанню процесуальними правами;

- удосконалення механізму розподілу судових витрат;

- удосконалення інституту забезпечення позову, застосування заходів припинення, впровадження фактичного забезпечення;

- електронний документообіг між судом і сторонами, між судами;

- визначення стадійності судового процесу;

- впровадження процедури наказового виробництва, у тому числі електронного;

- врегулювання суперечки за участю судді;

- впровадження механізму розгляду адмінсудами типових справ;

- розширення переліку засобів доведення, зокрема - заяви про факти фальсифікації доказів і так далі;

- впровадження адвокатської монополії, т. е. представництва учасників судового процесу тільки адвокатами (з рядом виключень).

З початком цього тижня планується перейти до широкого обговорення вказаних норм.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини