Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Міжнародне планування податків : тенденції, ради, секрети

22 жовтня 2015, 13:55
4509
2
Автор:
Реклама

13 жовтня відбулася міжнародна конференція з податкового і корпоративного права. Організаторами заходу виступили компанія ЛIГА :ЗАКОН і ICF Legal Service.

Авторитетні вітчизняні і зарубіжні експерти розповіли бізнесу про останні тенденції світу податків, а також про кращі можливості і секрети міжнародного планування. Важливість конференції підтвердила 100-процентна явка усіх учасників.

"Актуальність конференції обумовлена тим, що останні зміни в національному і міжнародному законодавстві, посилення контролю за сплатою податків, а також "правил гри" у світовому банківському секторі примушують нас по-іншому поглянути на структуру іноземної компанії, на концепцію володіння бенефіціара, вибудовування взаємин між українською і зарубіжною часткою бізнесу", - прокоментувала організацію цього заходу Наталія Ульяновадиректор департаменту міжнародного податкового планування ICF Legal Service.

Небагато про тенденції

Деофшоризацию як одну з основних тенденцій міжнародного планування в першу чергу у своїй доповіді виділив директор департаменту міжнародного податкового планування ЮФ "Клифф" (Росія) Владислав Дубневский. Приміром, Закон про контрольовані іноземні компанії вступив силу в РФ 1 січня 2015 року. У нормативному акті чітко прописані визначення іноземної організації і володіння бенефіціара. Також згідно з документом обов'язковою є декларація володіння нерезидентами, подача звітності і сплата податків в РФ резидентами РФ.

Крім того, експерт розповів, що з 2015 року посилений контроль за випадками виплат по "ланцюжкам кондуитивных угод" (кондуитивная угода - термін міжнародного податкового планування, що означає угоду (ланцюг угод) по перекладу доходу в країну з пільговими умовами оподаткування). Пан Дубневский повідав, що зараз для здійснення контролю податкові органи прагнуть активніше використовувати засоби обміну інформацією, непрямі докази (сайт, дані звітності).

Наступною тенденцією в міжнародному плануванні є номінальний сервіс і його ліцензування. Номінальний сервіс - це призначення на офіційні посади в офшорній компанії (директор, президент, секретар) або в якості акціонерів офшорної компанії номінальних осіб, т. е. осіб, що не виконують ніяких реальних функцій, окрім забезпечення конфіденційності реальних власників офшорної компанії.

До речі, з грудня 2011 року на Сейшелах номінальні послуги можуть бути надані без ліцензії наступними особами:
- співробітник або директор компанії реєстраційного агента, що ліцензується, який пройшов Fit and Proper Test;
- Сейшельська офшорна компанія, якою володіє компанія реєстраційного агента, що ліцензується.

Слід зазначити, що через рік на Кіпрі був ухвалений закон (Fiduciary Law), який ввів обов'язкове ліцензування послуг секретаря, юридичної адреси і номінальних послуг для місцевих компаній.


Ще однією тенденцією є розкриття офшорної інформації. Перший "найбільший злив офшорної інформації" стався 3 квітня 2013 року : Міжнародним консорціумом журналістських розслідувань були опубліковані ряд скандальних матеріалів про офшорні компанії БВО (Британських Віргінських островів). У руках журналістів опинилася інформація про номінальних директорів і акціонерів, а також про реальних власників більш ніж 122 тис. компаній. Джерелом інформації виявилося листування двох сервіс - провайдерів. У відповідь на злом бази цих реєстраторів на БВО, уряд країни підготував законопроект "Про неправомірне використання комп'ютерних технологій і кіберзлочини", згідно з яким будь-яке незаконне отримання, копіювання, поширення в мережі конфіденційної інформації про власників компаній на БВО або інших закритих даних прирівнюється до тяжкого карного злочину.

Обов'язок розкривати кінцевих власників компаній наказаний і в Україні, в Законі № 1701 - VII. Але повернемося до світових тенденцій. Затамувавши подих, експерти чекають січня 2016 року, коли компанії Великобританії будуть вимушені вести реєстр усіх осіб, які мають істотний контроль над компанією.

Що ж торкається роботи банківського секторато тут також створюється не дуже сприятливе для офшорів середовище. Деякі великі банки відмовляються працювати конкретно з українцями і росіянами. Так, перша відмова у відкритті рахунків громадянам України і РФ поступила в грудні 2014 року від Belize Bank. Гонконзькі банки також підхопили цю тенденцію. А данський банк Nordea в липні 2014 року взагалі припинив роботу з усіма клієнтами-нерезидентами. Небагато іншу політику прийняв латвійський банк Балтикумус, який 31 липня 2015 року підвищив тарифи на операції з офшорними компаніями.

Розвіюємо міфи про бенефіціари

Бенефіціар - поняття комплексне, яке дуже складно підтвердити документально, тому як в пресі, так і у бізнес-середовищі існує немало помилок щодо того, хто ж може бути бенефіціаром тієї або іншої компанії.

Юрист ЮФ "Клифф" Світлана Байдина розвіяла основні помилки про кінцевий выгодоприобритателе:

- помилка № 1 - бенефіціаром може бути тільки фізична особа. Як не дивно, бенефіціаром може бути і юрособа. Але це стосується тільки публічної компанії, акції якої котируються на фондовій біржі. Крім того, в такій компанії не повинно бути акціонера, який володіє більше 10 % акцій;

- помилка № 2 - банк може не знати, хто являється істинним выгодоприобретателем по офшорній компанії. Це 100 % помилкове твердження. Щоб не втратити свою ліцензію банк повинен дотримувати законодавство про протидію відмиванню прибутків, основним принципом якого є положення "Знай свого клієнта";

- помилка № 3 - "Двоє: я і моя тінь" або номінальний бенефіціар. Концепція номінального бенефіціара існує, як би ми до неї не відносилися і наскільки б спірною вона не була;

- помилка № 4 - бенефіціар можна приховати за ланцюжком юрособ. Ні від профпосредника, ні від реєстраційного агента, ні, тим більше, від банку приховати за ланцюжком юрособ кінцевого бенефіціара не вдасться.

Як захистити міжнародний бізнес?

В процесі реструктуризації виникають ризики втратити контроль або вигоду від бізнесу із-за рейдерських захоплень. Зокрема, рейдерами зараз використовуються такі методи:

- фізичний тиск на акціонера, з метою продати активи;
- фізичне захоплення підприємства (захоплення активів, крадіжка);
- підробка документів, насильницьке зміщення директора і продаж активів;
- неправомірні рішення і адміністративний тиск з метою отримання хабарів від бізнесу.

Юрист ЮФ ICF Legal Service Олег Дерлюк розповів, як захистити активи від подібних захоплень.

Зокрема, експерт радить "дробити" бізнес на невеликі компанії по спеціалізації. Рейдер завжди цікавиться в першу чергу великим підприємством, яке обіцяє великий дохід. Якщо бізнес розділити як мінімум по напрямах, абсолютно ясно, що втративши одну гілку, у підприємця ще залишаться інші - ресурс для боротьби за бізнес.

Також треба робити бізнес нецікавим для захоплення і розподіляти активи. При цьому не забувайте ефективно захищати анонімністьадже неможливо відібрати те, про що невідомо або те, що невідомо у кого відбирати. Приміром, якщо бізнесом володіє власник-українець безпосередньо, то для рейдера встановити особу, на яку необхідно чинити тиск, не складе труднощів (інформація у відкритих реєстрах). Ситуація виглядає абсолютно по-іншому, якщо бізнесом володіє оншорная компанія, акціонером в якій виступає офшор, де імена кінцевих выгодопреобретателей ефективно приховані. Відповідно, встановити власника бізнесу - набагато складніше.

Крім того, пан Дерлюк рекомендує обтяжувати майно і використовувати посередників володінняоскільки неможливо відібрати те, що не належить тому, у кого намагаються це відібрати. Ефект захисту активів досягається за рахунок передачі найбільш цінних активів в управління приватному фонду (чи трасту). Такий фонд є власником майна і управляє ним на користь бенефіціара фонду, відповідно до своїх статутних документів.

Голландські і чеські компанії в податковому плануванні

Хуан Телтингпартнер голландської фірми STP Tax lawyers, роз'яснив особливості роботи нідерландських компаній в міжнародній торгівлі.

Юрист розповів, що Нідерланди славляться холдинговою країною з хорошими можливостями в податковій сфері. Серед основних переваг Нідерландів можна виділити:

- привабливі податкові пільги;
- правову і економічну стабільність;
- блискучу роботу за поданням правових і фінансових послуг, а також професійний персонал;
- велику мережу двосторонніх інвестиційних договорів (у тому числі з Росією, Україною, Казахстаном);
- налагоджену мережу двосторонніх податкових домовленостей.

У свою чергу, Томас Хробакпредставник чеської компанії Prottecco Trust, повідав про плюси чеських і словацьких компаній в холдингових структурах:

1) повне звільнення від оподаткування дивідендів в Словаччині;
2) звільнення від сплати податків доступне в Чеській Республіці;
3) свідоцтво про статус податкового резидента доступне як в Чехії, так і в Словаччині.

Що заважає бізнесу в Україні і як з цим боротися?

Наталія Ульянова розповіла, що на шляху до здійснення торгівлі в Україні існує ряд перешкод :

- обмеження по трансфертному ціноутворенню (можливість віднести на витрати тільки 70 % витрат по операціях з низконалоговыми юрисдикціями);

- суворий валютний контроль;

- нестабільна банківська система;

- накопичення прибутку в Україні і в українській валюті.


Експерт вважає, що оптимальним рішенням для ведення торгівлі у Україні являється створення структури іноземних компаній, яка при грамотній структуризації, дозволяє узяти під контроль усі риски, пов'язані з анти-офшоризацией і валютним контролем.

Щоб правильно підібрати юрисдикцію при створенні структури іноземних компаній, пані Ульянова рекомендує керуватися наступними критеріями:

1) відсутність юрисдикції в списку низконалоговых юрисдикцій (відповідну інформацію можна перевірити у розпорядженні Кабміну від 16 вересня 2015 року № 977-р);

2) можливості по створенню анонімності володіння компанією;

3) оптимальне податкове навантаження на операції;

4) доступність отримання Пдв-номера.

Таким чином, експерт довела, що навіть з найскладніших ситуацій можна знайти вихід, якщо підійти до питання професійно і зі знанням справи.


Кристина Головко, ЮРЛИГА

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини