У Асоціації вважають, що прийняті Конституційною комісією пропозиції змін до Основного Закону в частині правосуддя в цілому охоплюють ключові напрями реформування.
В той же час, юристи звернули увагу і на ряд істотних недоліків в запропонованих змінах, у разі прийняття яких в оновленій Конституції України :
· питання деполітизування і забезпечення незалежності судової влади залишається вирішеним не повною мірою;
· закладаються риски звуження права людини на судовий захист і виводу з-під судового контролю значної частини правовідносин, що виникають в державі;
· значна кількість питань формування суддівського корпусу, функціонування судів і незалежності суддів залишається за межами конституційного регулювання;
· звужується право на звернення до Конституційного Суду України відносно тлумачення Конституції України шляхом позбавлення такого права значної кількості суб'єктів, зокрема, громадян України;
· з сфери конституційного контролю виключаються індивідуальні акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України.
Як відомо, Конституційна комісія почала процес громадського обговорення змін в Конституцію України в частині правосуддя. Юристи називають ці дії важливим етапом конституційного процесу, які дозволять забезпечити вдосконалення його положень, як на концептуальному, так і на змістовному рівні.
Представляючи свої зауваження і пропозиції до напрацьованого тексту, Асоціація закликає усіх учасників конституційного процесу і експертів залучитися до грунтовного постатейного аналізу пропонованих змін.
Позиція Асоціації юристів України була напрацьована за результатами заходів Комітету з конституційного права, адміністративного права і прав людини при активній участі члена Правління АЮУ Олександра Илькова і членів АЮУ - заслуженого юриста України Олени Шулимы і к.ю.н. Сергія Резника. Позиція АЮУ 15 жовтня цього року була розглянута і затверджена Правлінням Асоціації.
"Зауваження і пропозиції Асоціації юристів України по суті винесеного на громадське обговорення тексту змін в Конституцію України концептуально побудовані на Основних підходах внесення змін до Конституціїсхвалених 29 червня 2015 року Правлінням АЮУ. Ми намагалися дати об'єктивний і професійний аналіз з урахуванням міжнародних стандартів справедливого правосуддя і національній практиці правозастосування"- відмітив член Правління АЮУ, заслужений юрист України Олександр Ильков.
Підготовлені Асоціацією юристів України зауваження і пропозиції були спрямовані в Конституційну комісію.
З повним текстом зауважень і пропозицій можна ознайомитися нижче:
- Позиція АЮУ відносно запропонованих змін в Конституцію України в частині правосуддя
- Таблиця зауважень і пропозицій АЮУ стосовно змін в Конституцію України в частині правосуддя