ЮРЛИГА визначила десятку найбільш важливих для підприємців правових подій тижня, що тче, враховуючи результати роботи держорганів і вивчивши нові надходження в системи ЛІГА :ЗАКОН
1. Ухвалений Закон про електронну комерцію
Верховна Рада 3 вересня ухвалила Закон про електронну комерцію (законопроект № 0957). Закон визначає організаційно-правові основи діяльності у сфері електронної комерції в Україні, встановлює порядок здійснення електронних угод з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, визначає права і обов'язки учасників стосунків у сфері електронної комерції. У правове поле України вводяться нові терміни - електронна комерція, електронний товар, електронна торгівля, інтернет-магазин, електронна угода.
2. Ставки судового збору для юрособ істотно підвищилися
З 1 вересня набув чинності Закон № 484 - VIIIяким передбачено зменшення кількості платників, які звільняються від сплати судового збору (юрособ); диференціацію ставок судового збору по категоріях платників (фізособи, юрособи) з перенесенням навантаження на юрособ; відміну визначення розміру ставок судового збору у фіксованій грошовій сумі і тому подібне. Так, для юрособ ставу судового збору за подачу адміністративного або господарського позову майнового характеру складає 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати. Експерти підрахували, що тепер, приміром, вартість судової суперечки з податковим органом зросте майже в 5 разів.
3. Зменшений податковий тиск на платників податків
Закон № 655 - VIII про внесення змін до Податкового кодексу набув чинності 1 вересня. Згідно зі змінами, обнародування узагальнювальної податкової консультації віднесене до повноважень Мінфіну. З НК виключені положення, що стосуються визначення контролюючим органом податкового зобов'язання платника податків у разі виголошення звинувачувального вироку або закриття карного виробництва по нереабілітовуючих підставах. Також уточнені умови і порядок допуску посадовців контролюючих органів до проведення документальних виїзних і фактичних перевірок. До 31.12.2016 платників податків звільнили від сплати штрафних (фінансових) санкцій, вказаних в податковому повідомленні-рішенні, у разі сплати податкового зобов'язання впродовж 10 календарних днів після отримання повідомлення-рішення.
4. У сфері архстройконтроля - децентралізація повноважень
Згідно Закону № 320 - VIIIякий діє з 1 вересня, функції по здійсненню госархстройконтроля від центрального органу виконавчої влади передані місцевим органам виконавчої влади і самоврядування, а також спрощені деякі дозвільні і погоджувальні процедури у будівництві. Вводиться інститут головних інспекторів будівельного нагляду. Також з 1 вересня набув чинності наказ Минрегиона № 166яким внесені зміни в Порядок функціонування електронної системи здійснення декларативних процедур у будівництві.
5. Мінфін хоче ввести ставку 20% по усіх основних податках
3 вересня Міністерство фінансів представило своє бачення податкової реформи. Мінфіном вибрана лінійна модель податкової системи, яка полягає у встановленні ставки 20% НДФЛ, ПДВ, ЕСВ і податку на прибуток. Як пояснила Н. Яресько, введення однієї ставки означає значне спрощення адміністрування податків. У свою чергу, П. Порошенка вважає, що слід ввести оподаткування предметів розкоші і реформувати ГФС. Також Президент відмітив важливість збереження єдиного податку як такого, простоти адміністрування оподаткування упрощенцев. Президент також висловився за відсутність обмежень для роботи ФОП і малих підприємств з фізичними і юридичними особами.
6. НБУ пом'якшив ряд валютних обмежень
4 вересня набули чинності постанови НБУ № 581 і № 582якими, зокрема: - збільшений об'єм видачі готівки в інвалюті з рахунків клієнтів банків з 15 000 до 20 000 грн. в добу; - клієнтам, які мають на рахунках залишки неконвертованих валют, дозволено купувати іноземну валюту; - скасована вимога відносно обов'язкового представлення в пакеті документів для купівлі/перекладу інвалюти довідки ГФС про відсутність заборгованості по сплаті податків для компаній (це полегшить роботу компаній-імпортерів); - знята заборона реєструвати зміни до договорів про залучення резидентами кредитів/позик в інвалюті від нерезидентів у разі, якщо ці зміни передбачають заміну боржника у зв'язку з ліквідацією і поглинанням. В той же час, вводиться заборона на купівлю валюти для розрахунків за імпорт продукції, митне оформлення якої було здійснене до 01.01.2014 року (вимога не поширюється на життєво необхідні товари).
7. Набув чинності оновлений порядок обліку осіб, що здійснюють операції з товарами
31 серпня набув чинності наказ Мінфіну № 552яким затверджений новий Порядок обліку осіб, що здійснюють операції з товарами. Облік осіб, які здійснюють операції з товарами, ведеться автоматизовано в реєстрі ГФС. Постановка на облік осіб, які здійснюють операції з товарами, робиться одноразово у відповідному підрозділі будь-якої митниці. По запиту особи, що здійснює операції з товарами, підрозділ митниці надає протягом доби на безкоштовній основі витягання з реєстру. Зняття з обліку особи проводиться шляхом внесення відповідного запису в реєстр і анулювання облікового номера.
8. Механізм стягування портових зборів вдосконалений
Міністерство інфраструктури своїм наказом удосконалило процедуру стягування портових зборів в морських портах України. Спрощення торкаються канального, корабельного, причального, маякового збору. Уточнені норми Положення про портові збори з метою уникнення різних тлумачень і виникнення господарських суперечок. Систематизовані діючі скидки на портові збори. Зміни сприятимуть підвищенню привабливості і прозорості функціонування морських портів України. А для портових операторів, судновласників і інших компаній, працюючих в морських портах, це означає поліпшення умов ведення бізнесу.
9. Мінюст нагадав юрособам, що витікає термін подачі відомостей про кінцевий бенефіціар
Мінюст нагадав, що відомості про кінцевих власників (контролерах) бенефіціарів мають бути подані представником юрособи до 25 вересня. Звільнені від обов'язку представлення вказаних відомостей юрособи, учасниками яких є виключно фізособи у разі, якщо кінцеві бенефіціари таких юрособ співпадають з їх учасниками. Щоб не стояти в чергах, досить підготувати форму 4 на одному листі, завірити у нотаріуса підпис керівника на нім і направити форму поштою у відповідний відділ реєстрації. Детальніше порядок Мінюст роз'яснив у листі № До-15171/19.3.
10. Бізнес зможе оцінити риски відмови в держреєстрації прав інтелектуальної власності
Держслужба інтелектуальної власності повідомилащо опублікує рішення Апеляційної палати, прийняті з 23 вересня 2011 року (дата затвердження складу Апеляційної палати ГСИС). Електронні копії рішень будуть розміщені на офіційному веб-сайті ГСИС до 31 грудня 2015 року, з урахуванням зворотної послідовності обнародування по роках з 2015 по 2011. Відкритий доступ до цих рішень дозволить бізнесу аналізувати практику застосування підстав для відмови в наданні правової охорони об'єктам ІС і з більшою достовірністю оцінювати ризики відмови в держреєстрації прав ІС.
Поздоровляємо з Днем підприємця! Це професійне свято відзначається в перше воскресіння вересня і встановлений Указом Президента від 05.10.1998 № 1110/98щоб відмітити важливу роль підприємництва в здійсненні економічних реформ в Україні. Підприємці завжди були силою, здатною допомогти державі вийти з кризи. У наше непрості часи реформ бажаємо українському бізнесу, особливо малому і середньому, успіхів і процвітання!