Президент України Указом від 25 серпня № 501/2015 ствердив Національну стратегію у сфері прав людини.
Документ покликаний удосконалити діяльність держави по твердженню і забезпеченню прав і свобод людини в Україні. Стратегія спрямована на об'єднання суспільства навколо розуміння цінності прав і свобод людини, які захищаються на основі принципу рівності і без дискримінації.
"В умовах тимчасової окупації частини території України і військової агресії Російської Федерації в окремих районах Донецької і Луганської областей проблема захисту прав і свобод людини встає особливо гостро. У кризовій ситуації риски непропорційного обмеження прав і свобод людини зростають, що вимагає особливого контролю з боку суспільства", - говориться в Стратегії.
Визначені наступні стратегічні напрями:
- Забезпечення права на життя
- Протидія тортурам, жорстокому, нелюдському або принижуючому гідність поводженню або покаранню
- Забезпечення права на свободу і особисту недоторканість
- Забезпечення права на справедливий суд
- Забезпечення свободи думки і слова, висловлювання думок і переконань, доступу до інформації і вільного розвитку особистості
- Забезпечення свободи мирних зборів і об'єднань
- Забезпечення права на участь в управлінні державними справами і у виборах
- Попередження і протидія дискримінації
- Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків
- Протидія гендерному насильству, торгівлі людьми і рабству
- Протидія домашньому насильству
- Забезпечення прав корінних народів і національних меншин
- Забезпечення права на працю і соціальний захист
- Забезпечення права на охорону здоров'я
- Створення умов для розвитку підприємницької діяльності
- Забезпечення права на освіту
- Забезпечення права на приватность
- Забезпечення прав дитини
- Забезпечення прав біженців і осіб, що вимагають додаткового захисту, а також іноземців і осіб без громадянства, які на законних підставах знаходяться в Україні
- Забезпечення прав учасників АТО
- Захист прав внутрішньо переміщених осіб
- Вжиття необхідних заходів для захисту прав осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України
- Забезпечення прав громадян України, що проживають в населених пунктах Донецької і Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному об'ємі свої повноваження
- Звільнення заручників і відновлення їх прав
- Підвищення рівня обізнаності у сфері прав людини
У документі говориться, що результатом виконання Стратегії повинне стати впровадження системного підходу до рішення завдань і забезпечення узгодженості дій органів державної влади і органів місцевого самоврядування у сфері прав і свобод людини, створення в Україні ефективного (доступного, зрозумілого, передбачуваного) механізму реалізації і захисту прав і свобод людини.
Указом також даються доручення Кабміну відносно розробки Плану дій по реалізації Нацстратегии на період до 2020 року і залучення до цієї роботи представників органів держвлади, місцевого самоврядування, інститутів громадянського суспільства, що ведуть вітчизняних учених і міжнародних експертів.
Окрім цього, в Указі визначені терміни і графік щорічного звіту про виконання Плану дій з реалізації Стратегії і його публічного обговорення і передбачає відповідне фінансування з держбюджету.