Давид Сакварелидзе на брифінгу 13 серпня відповів на питання, що стосуються конкурсного відбору в місцеві прокуратури.
Нагадаємо, учора Генеральна прокуратура заявила про невідповідність законодавству тестових завдань, розроблених для конкурсу з відбору керівників місцевих прокуратур і їх заступників. До 25 серпня 2015 року Д. Сакварелидзе доручено надати тестові завдання з урахуванням зауважень, висловлених Національною академією прокуратури.
"Коли я брався за реформування прокуратури України, я розумів - керівники прокуратур, які весь цей час обіймали свої посади, думали, що вони закріплені за ними навіки. Ним незвично здаватиме ті тести і іспити, які передбачені соврменными вимогами демократичної держави. У цьому процесі ніщо, окрім кваліфікації не може гарантувати успішне проходження конкурсу, адже зовнішні кандидати мають можливість на рівних умовах конкурувати з ними. Усім доведеться змиритися з цим порядком речей. Це - вимога народу України і обов'язкова умова функціонування сучасної держави", - відмітив Д. Сакварелидзе.
Відносно системи тестування він заявив, що досі в Україні не було спроби в системі прокуратури організувати відкритий конкурс такого масштабу. Зараз одночасно по усій Україні міняється 700 посадовців. Він відмітив, що увесь процес організований на високому рівні, при активній участі висококваліфікованих фахівців, міжнародних організацій і підтримці західних партнерів. Зроблено усе, щоб жоден чиновник не міг впливати на процес і результати тестування.
"Система чинить опір, але ми до цього були готові. На жаль, досі не визначені члени конкурсних комісій, які забезпечать процес проведення тестування. Ми вважаємо за неправильне, що з питань, які можна вирішити в робочому порядку, починаються службові раследования. Це ставить під сумнів легітимність офіційної фінансової допомоги міжнародних донорів, отримання якої ми домагалися останні 4 місяці, адже у бюджеті України відсутні засоби для проведення цього конкурсу. Саме можливість влять на результати 4-етапної системи тестування і є основним мотивом публічної діяльності зацікавлених груп. Вони хочуть перетворити конкурс на імітацію реформи. Ми не дозволимо цього зробити і не радимо ставати на шляхи реформування прокуратури, якого давно вимагає український народ. Реформа була розпочата за ініціативою Президента і проводиться при його усебічній підтримці. Сподіваємося, що Генеральний прокурор найближчим часом призначить членів конкурсної комісії, як це передбачено Законом про прокуратуру", - пояснив чиновник.
На прохання назвати конкретних осіб, що заважають реформі, Д. Сакварелидзе відповів, що це ті чиновники, які роблять заяви в ефірі (що 12 серпня виконує обов'язки Генерального прокурора Юрій Севрук розповів про результати службового розслідування відносно процедури конкурсу в місцеві прокуратури).
Також Д. Сакварелидзе відмітив, що технічні помилки, виявлені Академією прокуратури раніше, вже були виправлені. Якщо помилки в тестах будуть, апеляційна комісія зараховуватиме відповіді як правильні. Д. Сакварелидзе заявив, що в робочу групу по розробці тестів увійшло 5 професорів і 6 кандидатів юридичних наук (частина з них працюють в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого). Тести були розроблені за участю міжнародної організації OECD (Організація економічного співробітництва і розвитку).
До кінця серпня планується запустити перший етап тестування. До кінця вересня будуть набрані керівники місцевих прокуратур і їх заступники, які здадуть 2-етапний тест.
Подано до 6 тис. заяв на усі посади. Конкурс повинен був стартувати 15 серпня, але був відкладений на 2 тижні, оскільки немає наказу Генпрокурора про створення комисий. Усі кандидати будуть повідомлені про конкретні терміни. Заздалегідь конкурс планується почати у кінці серпня.
Д. Сакваралидзе заявив, що тести вже виправлені - для запуску процесу необхідно створити комісію. На питання про терміни, названі Генпрокуратурою для представленя нових тестів, чиновник відповів: "Я не збираюся наслідувати якісь дати. Дата встановлена Президентом Процес має бути завершений до грудня".
Відносно того, чи буде враховано думку Національної академії прокуратури, Д. Сакварелидзе висловився однозначно. "Академія є структурною частиною прокуратури, вона не має статусу університету. Ми плануємо переробити її на тренінг-центр. При усій повазі, їх думка не є вирішальною в цій реформі".
"Реформу не зможе зупинити жоден чиновник прокуратури - вона має велику громадську підтримку", - зробив висновок Д. Сакварелидзе.