Для легального в'їзду до АРА Крим і м. Севастополь журналістам, адвокатам, правозахисникам потрібне клопотання і узгодження з МЗС на підставі захисту національних інтересів України, деокупации або гуманітарної політики. Захист прав людини, журналістська, адвокатська діяльність як законні цілі відвідування півострова не розглядаються, що створює істотні перешкоди для роботи в цих сферах.
Відповідні зауваження виразила коаліція правозахисних організацій "Правозахисний порядок денний" до постанови Кабміну №367 від 4 червня 2015 року "Про порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України і виїзду з неї".
Крім того, від іноземців і осіб без громадянства для отримання спеціального дозволу вимагають документ, що підтверджує наявність достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування в АР Крим і м. Севастополь або відповідні гарантії приймаючої сторони (п. 23 Порядки). Така вимога до іноземців і осіб без громадянства, що мають в Криму близьких родичів або членів сім'ї або місця їх поховання, а також що має об'єкти нерухомості, суперечить Закону "Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України" і цілям і завданням самого Порядку. Через це значна частина таких осіб взагалі позбавлена можливості отримати спеціальний дозвіл.
Певні норми Порядку створюють можливість для потенційних зловживань прикордонників, оскільки підстави відмови у в'їзді сформульовані нечітко і мають недостатню правову визначеність. Прикордонникові досить вказати пункт Порядку про відмову, і він не зобов'язаний роз'яснювати причини відмови. Крім того, письмова відмова не міститиме описи, в чому конкретно полягало порушення. Це дозволяє прикордонникам на власний розсуд тлумачити підстави для відмови. Порядок передбачає вручення рішення про відмову в пропуску, проте підстави відмови роз'яснюються усно.
Крім того, Порядком не врегульовані певні процедури відносно конкретних випадків. Наприклад, відсутня процедура отримання спеціального дозволу іноземцями і особами без громадянства, які в'їхали в АР Крим до набуття чинності цього Порядку і намагаються виїхати з півострова.
Коаліція правозахисних організацій "Правозахисний порядок денний" вважає, що правильним виходом з цієї ситуації може стати прийняття нового Порядкуякий враховуватиме вказані недоліки і сприятиме захисту прав і інтересів громадян України, іноземців і осіб без громадянства.
Представники коаліції правозахисних організацій готові зайнятися розробкою нового Порядку разом з громадськими ініціативами, які допомагають переселенцям, міжнародними і міжурядовими організаціями.
Нагадаємо, Платформа "Правозахисний порядок денний" - неформальна коаліція правозахисних організацій, працюючих у сфері моніторингу, аналізу і розробки законодавства згідно з основними принципами прав людини і засадничих свобод. Учасниками Платформи виступають Український союз Хельсінкі з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр Громадянських Свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Будинок прав людини в Києві, Центр "Соціальна Дія", Проект "Без меж", Євромайдан SOS.