Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВСУ висловився про безпідставне списання грошей банком

14 липня 2015, 16:00
1560
0
Автор:
Реклама

На спільному засіданні судових палат у цивільних і господарських справах Верховного Суду України 6 липня 2015 року при розгляді справи 6-301цс15 була сформульована правова позиція відносно безпідставного списання грошових коштів банком з рахунку клієнта.

Згідно частини 3 ст. 1068 ГК банк зобов'язаний зарахувати грошові кошти, що поступили на рахунок клієнта, в день вступу у банк відповідного розрахункового документу, якщо інший термін не встановлений договором банківського рахунку або законом.

Ст.1071 ГК визначає перелік підстав списання грошових коштів з рахунку клієнта. Так, банк може списати грошові кошти з рахунку клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунку клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом або договором між банком і клієнтом.
При ухваленні обжалуемого рішення суди не встановили жодної з підстав, передбачених ст. 1071 ГК, для списання засобів з рахунку суспільства.

Ст. 204 ГК закріплено презумпцію правомірності угоди і вказано, що угода є правомірною, якщо її недійсність прямо не встановлена законом або якщо вона не визнана судом недійсної. Ця презумпція означає, що досконала угода вважається правомірною, тобто що породжує, змінює або припиняє громадянські права і обов'язки, поки ця презумпція не буде спростована, зокрема на підставі судового рішення.

Судами встановлено, що правомірність угод по купівлі-продажу банківських металів від 20 березня 2008 року, на підставі яких сталося зарахування засобів на банківський рахунок суспільства і їх списання з рахунку, в передбаченому законом порядку спростована.

Згідно частини 1 ст. 1073 ГК у разі безпідставного списання грошових коштів банком з рахунку клієнта або порушення банком розпорядження клієнта про перерахування грошових коштів з його рахунку банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта або належного одержувача, сплатити відсотки і відшкодувати заподіяні збитки, якщо інше не встановлене законом.


Також читайте:
Банк зобов'язаний повернути гроші, зняті за допомогою Пін-кода без відома власника

Усі рішення судів Ви можете легко знайти в Системі аналізу судових рішень VERDICTUMствореною для аналітичної роботи з багатомільйонним масивом судових рішень. Якщо Ви ще не користуєтеся системою, замовте тестовий доступ чи придбайте VERDICTUM.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини