ЮРЛИГА визначила десятку найбільш важливих для підприємців правових подій поточного тижня, враховуючи результати роботи держорганів і вивчивши нові надходження в системи ЛІГА :ЗАКОН
1. Фрилансеры зможуть працювати з іноземними замовниками без договорів
Спрощується процедура співпраці українських фрилансеров, працюючих через інтернет, зі своїми іноземними замовниками. Як мовиться в листі від 7 липня № 22-01012/46746тепер для дотримання валютного законодавства IT- підприємцям і їх обслуговуючим банкам досить инвойса про здійснення послуг, який разом з документом про оплату робіт є підтвердженням договірних стосунків між замовником і виконавцем. Найближчим часом буде розроблений і опублікований шаблон инвойса. Крім того, банки не мають права вимагати від своїх клієнтів перекладу договорів на український, якщо в цьому немає реальної необхідності.
2. Набуло чинності оновлене Положення про військово-транспортний обов'язок
7 липня вступило в силу постанова Кабміну № 405яким внесені зміни в Положення про військово-транспортний обов'язок. Підприємство в мирний час при придбанні транспортного засобу або одиниці техніки (будівельною, інженерною і тому подібне), що підлягає мобілізації в особливий період, повинно поставити її на військовий облік в райвійськкоматі. У особливий період підприємство зобов'язане забезпечити за свій рахунок своєчасну доставку техніки в належному стані у вказані пункти. Передбачено, що техніка повертається впродовж 30 днів з моменту оголошення демобілізації, а якщо вона пошкоджена або знищена - компенсація виплачується упродовж 5 років.
3. Кабмін виключив Австрію із списку офшорів
Австрійська Республіка виключена з переліку держав, торгові операції з якими підлягають посиленому контролю у рамках адміністрування трансфертного ціноутворення. Про це говориться у розпорядженні уряду № 677-р. Рішення прийняте на підставі ноти, отриманої від посольства Австрії. Розпорядження набуде чинності з 1 серпня 2015 року.
4. Готуються зміни відносно ліцензування торгівлі пивом
У Мінекономрозвитку завершують підготовку законопроекту для врегулювання проблеми ліцензування торгівлі пивом, оскільки із-за введення з 1 липня обов'язкового ліцензування оптової торгівлі пивом у розмірі 500 000 гривень в рік постраждали малі пивоварні. Вирішення проблеми - різна вартість ліцензії залежно від об'єму бізнесу. Повідомляється, що з таким диференційованим підходом згодні пивовари, в т.ч. і великий бізнес. Крім того, заплановані зміни у відносно роздрібній ліцензії для торгівлі пивом в МАФах.
5. ФОП може сплатити податковий борг будь-якими власними засобами
ГФС розповілащо джерелами сплати грошових зобов'язань або податкового боргу ПЛАТНИКА-ФОП є будь-які власні засоби, у тому числі, отримані від продажу товарів/робіт/послуг, майна, випуску цінних паперів (зокрема, корпоративних прав), отримані в якості позики (кредит), і з інших джерел, а також суми надмірно сплачених платежів до відповідних бюджетів. Як мовиться в роз'ясненніджерелом самостійної сплати грошових зобов'язань по ПДВ є суми коштів, які враховуються в системі електронного адміністрування ПДВ, і джерела, вказані в абзаці першому п. 87.1 ст. 87 НК.
6. Мораторій на експорт лісу допоможе відновити промисловість
10 липня набув чинності Закон № 325 - VIIIяким встановлюється на 10 років мораторій на вивезення за кордон лісоматеріалів в необробленому вигляді: деревних порід, окрім сосни, - з 1 листопада 2015 року; деревних порід сосни - з 1 січня 2017 року. Мета Закону - відновлення в Україні деревообробної і меблевої промисловості, створення робочих місць, переорієнтації експорту з деревної сировини на продукцію ширшої міри обробки.
7. Транзитні вантажі в українських портах оформлятимуть за 1 годину
Прийняті Кабміном чотири постанови дозволяють скоротити час перебування судна в порту, збільшити пропускну спроможність портів, ліквідовувати умови для корупційних схем. 45 днів дано на введене введена нової схеми проходження вантажів в українських портах: термін оформлення транзитних вантажів складатиме 1 годину (зараз ця процедура триває 10-15 годин, в деяких випадках - до декількох діб). Також заплановано зменшення на 50% усіх портових зборів по транзитних вантажах.
8. ГФС роз'яснила аспекти поступки права вимоги кредитором-нерезидентом іншому нерезиденту у сфері ВЭД
Фіскальна служба нагадала, що угода відносно заміни кредитора в зобов'язанні здійснюється в такій же формі, що і угода, на підставі якої виникло зобов'язання, право вимоги по якому передається новому кредиторові. Стосунки в зовнішньоекономічній сфері регулюються як спеціальним законодавством, так і загальним, зокрема, Цивільним кодексом. Але у разі укладення договору поступки права вимоги між двома нерезидентами за кордоном до нерезидента, за умови відсутності іншої домовленості сторін в самому договорі, не може застосовуватися матеріальне право України.
9. НБУ спростив допуск до валютних операцій клієнтам з боргом по податку на прибуток
Набуло чинності постанова Нацбанку № 427яким уточнений порядок проведення валютних операцій клієнтами банків, що мають податковий борг, що виник внаслідок зміни порядку (алгоритму) зарахування авансових внесків по податку на прибуток при виплаті дивідендів в рахунок сплати щомісячних авансових платежів по цьому податку. Для вищезгаданих клієнтів банків встановлена можливість подавати у банк замість довідки ГФС про відсутність заборгованості по податках/зборам/платежам - лист органу ГФС про наявність у клієнта боргу, що виник саме внаслідок зміни порядку (алгоритму).
10. Ощадбанк покаже бізнесу, як вимагати компенсації збитків від анексії Криму
8 липня Ощадбанк направив офіційне письмове повідомлення уповноваженим представникам Російської Федерації (В. Путіну, Д. Медведєву і іншим) відносно порушення положень Угоди про взаємний захист інвестицій. Ощадбанк наполягає на тому, що його законні права, передбачені міжнародним правом, були порушені РФ, що привело до втрати Ощадбанком значних інвестицій в Криму. Повідомляється, що попередня сума необхідної компенсації - 670 млн. дол. Тривати суперечку, за прогнозами керівництва Ощадбанку, буде декілька років. Таким чином Ощадбанк хоче створити юридичний прецедент для того, щоб інші підприємства України також почали відстоювати свої права.