Верховна Рада 3 лютого ухвалила Закон "Про військово-цивільні адміністрації" (законопроект № 1855).
Передбачається створення і діяльність (у разі потреби, Президентом України) військово-цивільних адміністрацій - тимчасових державних органів, діючих у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України.
Мета адміністрацій - забезпечення дії Конституції і законів України, безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку; участь в протидії диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі проведення АТО.
Військово-цивільні адміністрації створюються:
- в населених пунктахде сільські, міські ради і їх виконавчі органи не здійснюють свої законні повноваження, у тому числі внаслідок фактичного самороспуска або самоусунення і тому подібне. Керівники призначаються Президентом;
- в районах і областях :
у разі нескликання сесії відповідної ради у встановлені терміни
а також для здійснення керівництва у сфері забезпечення громадського порядку і безпеки.
У разі ухвалення рішення про створення таких адміністрацій їх статус придбають відповідні районні, обласні держадміністрації, а їх голови стануть керівниками.
Таким чином, військово-цивільні адміністрації здійснюватимуть повноваження місцевого самоврядування.
До роботи у військово-цивільних адміністраціях притягуються військовослужбовці, особи рядового і начальницького складу правоохоронних органів.
Згідно із законопроектом, військово-цивільні адміністрації здійснюють свої повноваження до припинення їх діяльності в день відкриття першої сесії новообраної відповідної ради, а у разі створення обласних/районних для забезпечення громадського порядку і безпеки - до завершення АТО.
Закон ухвалений з урахуванням поправок, озвучених при обговоренні проекту на засіданні. Зокрема, обмежені повноваження військово-цивільних адміністрацій відносно продажу і здачі в оренду комунального майна і земель.
Також вирішено, що Закон втратить силу через 1 рік після його публікації, але її дія може бути продовжена Указом Президента, затвердженим Верховною Радою. Також Закон втратить силу у разі введення воєнного стану.