Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Дайджест правових вістей банківського сектора

20 жовтня 2014, 15:29
1865
0
Реклама

Нові правила

14 жовтня 2014 року Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про запобігання і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму і фінансуванню поширення зброї масового знищення". Закон передбачає введення національної оцінки ризиків системи фінансового моніторингу. Особи, що здійснюють операції з готівкою на суму понад 150 тис. гривен, виключені з числа суб'єктів первинного фінансового моніторингу за рахунок обов'язкового моніторингу таких операцій банками. Крім того, у Національного банку України з'являться повноваження анулювати ліцензію банку, якщо останній порушив законодавство у сфері відмивання грошей. Також оскарження в суді рішення НБУ про застосування заходів дії, санкцій або позбавленні ліцензії стане неможливим.

Валютний ринок

Цільові інтервенції

НБУ в листі від 13 жовтня 2014 роки № 19-103/58953 встановив, що банки, що беруть участь в цільових валютних інтервенціях, в т.ч. для підкріплення кас банків, повинні дотримувати наступні умови: (i) куплена при здійсненні інтервенції іноземна валюта має бути використана за цільовим призначенням впродовж 5 робочих днів з дня зарахування її на коррахунок банку; і (ii) невикористану за призначенням валюту банк повинен повернути НБУ наступного дня після закінчення встановленого терміну її використання.

Недотримання вимог

У своєму Постанові Правління від 9 жовтня 2014 року № 647 "Про проведення валютних операцій" НБУ встановив, що у разі недотримання порядку формування і зберігання обов'язкових резервів банк може здійснювати власні операції по купівлі іноземної валюти виключно для валютно-обмінних операцій.

Кредити НБУ

29 вересня 2014 року НБУ своїм Постановою № 596 доповнив Положення про надання НБУ стабілізаційних кредитів банкам України, затвердженого Постановою від 13 липня 2010 року № 327. Зокрема, при наданні стабілізаційних кредитів або внесення змін до кредитних договорів додатково до існуючих обмежень і вимог до діяльності банків, відповідні договори також повинні передбачати: (i) заборона на виплату дивідендів акціонерам, окрім виплати дивідендів по привілейованих акціях, і (ii) заборона на розподіл капіталу у будь-якій іншій формі, окрім напряму прибутку на збільшення статутного капіталу банку, формування резервного фонду або покриття збитків минулих років.

Крім того, тепер в деяких випадках НБУ не має права застосовувати відносно проблемних банків списання у безперечному порядку заборгованості з рахунків банків або достроково розірвати кредитну угоду. Зокрема, до таких випадків, наприклад, відноситься невиконання банком програми фінансового оздоровлення.

25 вересня 2014 року Правління НБУ прийняло Постанова № 602 "Про заходи по забезпеченню повернення кредитів, наданих Національним банком України". Так, НБУ має право приймати рішення про зміну істотних умов договорів, ув'язнених по кредитах для підтримки ліквідності або по стабілізаційних кредитах. Зміна істотних умов здійснюється шляхом укладення нового договору (на усю суму заборгованості на зміну раніше укладених договорів) і нових договорів запоруки і іпотеки. Такі договори мають бути зареєстровані територіальними управліннями НБУ.

Зміна істотних умов (процентної ставки, рядок кредиту або графіку виплати заборгованості) здійснюється, якщо банк бере на себе зобов'язання дотримуватися впродовж дії кредитної угоди обмежень і вимог, встановлених НБУ. Крім того, НБУ не мінятиме істотні умови кредитних угод, якщо структура власності банку не відповідає вимогам про прозорість.

Упродовж дії кредитного договору НБУ застосовує процедуру особливого режиму контролю шляхом призначення куратора банку.

Неплатоспроможність

10 жовтня 2014 року НБУ визнав неплатоспроможними ПАО "КБ "АКСІОМА", ПАО "ИНТЕРКРЕДИТБАНК" і ПАО "МЕЛИОР БАНК". Причиною ухвалення такого рішення стало порушення цими банками законодавства у сфері фінансового моніторингу - створення центрів конвертацій і тіньових обмінних пунктів.


Антон Коробейников, радник
Орест Матвийчук, юрист

Sayenko Kharenko

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини