Верховна Рада України сьогодні в другому читанні і в цілому 276 голосами нардепів прийняла нову редакцію Закону про вищу освіту (законопроект № 1187-2).
Цей законопроект розроблявся в співпраці з урядом, керівниками внз, викладацьким складом, працедавцями; отримав підтримку в професійних кругах, відповідає потребам економіки, суспільства, державного управління. Після прийняття 8 квітня у першому читанні був створений робочий гурт, який готував проект до другого читання в парламенті. Народні депутати внесли більше 900 пропозицій і поправок.
Основні ідеїякі закладені в новій редакції: автономія внз, повна реалізація права громадян на освіту, зв'язок з ринком праці, розвиток науки в університеті.
Законопроект передбачає надання вищим учбовим закладам важелів автономії, також містить положення відносно інтеграції академічної і внз науки, створення третього циклу освіти - PhD- рівня, який надасть можливість нашим студентам продовжувати навчання в зарубіжних вищих учбових закладах.
Передбачає, що підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється на таких рівнях вищої освіти:
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврський) рівень;
- другий (магістерський) рівень;
- третій (освітньо-науковий) рівень;
- науковий рівень.
Здобуття вищої освіти на кожному рівні припускає успішне виконання обличчям відповідної освітньої або наукової програми, що є основою для присудження тієї, що відповідає міри вищої освіти:
- молодший бакалавр;
- бакалавр;
- магістр;
- доктор філософії;
- доктор наук.
Відмітимо, що Закон ухвалений з поправками і підлягає техніко-юридичному редагуванню.