Верховна Рада сьогодні в другому читанні 236 голосами нардепів (з другої спроби) прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів відносно запобігання і протидії дискримінації в Україні (урядовий законопроект № 4581).
Законодавчим актом визначено поняття дискримінація - це ситуація, при якій особу/група осіб випробовує обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами у будь-якій формі, встановленій законом. Як виняток допускаються обмеження, якщо вони мають правомірну, об'єктивно обгрунтовану мету, способи досягнення якої є належними і необхідними.
У перелік дискримінаційних ознак, перерахованих і в ч.2 ст.24 Конституції, додано: вік, інвалідність, громадянство і сімейний стан, які були, є і можуть бути дійсними або припущенными.
Розширюється і перелік форм дискримінація - до них належать також і підбурювання до дискримінації, пособництво в дискримінацію і утиски.
Також встановлено, що дія Закону "Про основи запобігання і протидії дискримінації в Україні" поширюється на стосунки між усіма юрособами публічного і приватного права, а також фізособами, які знаходяться на території України.
Передбачено, що особа, що вважає, що відносно нього було застосовано дискримінацію за ознакою підлоги або воно стала об'єктом сексуальних домагань, має право звернутися із скаргою у держоргани, органи влади АРК, органів місцевого самоврядування і їх посадовців, омбудсману і до суду.
Даний документом також надається право омбудсману звертатися до суду із заявами про дискримінацію з метою захисту громадських інтересів і особисто або через свого представника брати участь в судовому процесі у випадках і порядку, встановлених законом; надавати укладення у справах про дискримінацію на вимогу суду.
Зміни і доповнення внесені з метою обліку міжнародних стандартів і рекомендацій у сфері захисту прав і свобод людини і громадянина, а також зауважень, висловлених міжнародними експертами до базового Закону.