Уповноважений з прав людини Валерія Лутковская звернулася до Конституційного Суду України відносно конституційності положення ч. 1 ст. 13 Закону "Про психіатричну допомогу" в частині, що передбачає, що особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатним, госпіталізується до психіатричної установи на прохання або з відома його опікуна, в тій мірі, в якій воно дозволяє госпіталізації особи, визнаної у встановленому законом порядку недієздатним, до психіатричної установи на прохання або з відома його опікуна, без судового рішенняприйнятого за результатами перевірки обгрунтованості і необхідності такої госпіталізації в примусовому порядку.
У своєму представленні омбудсман вказує, що згідно ст. 29 Конституцій кожна людина має право на свободу і особисту недоторканість, тобто ніхто не може бути заарештований або міститися під вартою інакше як по мотивованому рішенню суду і тільки на підставах і в порядку, встановлених законом. Таке ж положення міститься в п. 1 ст. 5 Конвенцій про захист прав людини і основних свобод.
В. Лутковская також звернула увагу на рішення ЕСПЧ у справі "М. проти України", в якому суд вказав, що приміщення недієздатної особи без його згоди і у разі, коли воно не може за станом свого здоров'я дати таку згоду, до психіатричної установи, з якої воно не може у будь-який момент вийти за власному бажанню, прирівнюється до позбавлення волі.
Крім того, омбудсман вказує на рішення ЕСПЧ у справі "Штукатурів проти Росії", в якому суд вказав, що в контексті ст. 5 Конвенцій в основі поняття "Процедура, встановлена законом" лежить справедлива і належна процедура (тобто рішення про прийняття будь-якого заходу, який позбавляє обличчя свободи, повинно прийматися і виконуватися повноважним суб'єктом і не бути довільним), тому іншими словами, утримання під вартою не може вважатися "законним", якщо національна процедура не забезпечує достатніх гарантій проти свавілля.
Проаналізувавши ч.2 ст. 29 Конституцій України, можна вважати, що позбавлення волі неможливе інакше як по мотивованому рішенню суду і тільки на підставах і в порядку, встановлених законом. Згідно Конституції України повноважним суб'єктом, що приймає рішення про позбавлення волі, являється тільки суд.
Враховуючи вищевикладене, на думку Уповноваженого, ч. 1 ст. 13 Закону "Про психіатричну допомогу" в тій мірі, в якій вона дозволяє госпіталізацію недієздатної особи до психіатричної установи без рішення суду суперечить ч. 1 і 2 ст. 29 Конституцій України.
Постановою колегії суддів Конституційного Суду України за уявленням омбудсмана відкрито конституційне виробництво, здійснюється підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні.
Джерело: омбудсман.