На сайті Мінюсту була розміщена інформація про створення робочої групияка одночасно з підготовкою нового проекту закону "Про адвокатуру" готуватиме зміни до інших нормативних актів. Зокрема, це стосується Податкового кодексу, в якому треба визначити спрощену систему оподаткування для адвокатів.
Нотаріальна палата України звернулася до Міністра юстиції з листом, в якому пропонується включити представників НПУ до складу цієї комісії, адже вирішення питань оподаткування є актуальним не лише для адвокатів, але і для нотаріусів.
Основним нормативно-правовим актом, регулюючим питання оподаткування доходу адвокатів і нотаріусів, являється Податковий кодекс України. Підпунктом 14.1.226 пункту 14.1 статей 14 Кодексу діяльність адвокатів і нотаріусів визначені як незалежна професійна діяльність.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлюється Законом "Про нотаріат", яким визначено, що нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю, бути засновником АТ, перебувати на держслужбі або на службі в органах місцевого самоврядування, в штаті інших юрособ, входити самостійно, через представника в господарські організації, кредитно-фінансових установи, а також виконувати іншу оплачувану роботу, окрім викладацької, наукової і творчої, у вільний від роботи час.
Обмеження права особи, що здійснює нотаріальну діяльність, в застосування спрощеної системи оподаткування порушує принцип рівності усіх платників податків перед законом, оскільки перехід на спрощену систему оподаткування відповідно до вимог Кодексу можливий тільки для суб'єктів підприємницької діяльності.
Враховуючи чинне законодавство, нотаріуси так само, як і адвокати, не можуть вибрати або перейти на спрощену систему оподаткування відповідно до норм Кодексу.
Джерело: НПУ.