Асоціація "Український Кредитно-банківський Союз" звернулася до Національного банку України з пропозиціями по вдосконаленню безготівкових розрахунків фізосіб.
Йдеться про необхідність удосконалення розрахунків фізосіб (резидентів і нерезидентів) з використанням спеціальних платіжних засобів (далі - СПС) в національній і іноземній валюті як в Україні, так і за її межами, а також узгодження норм Нацбанку про порядок здійснення безготівкових операцій.
УКБС відмітив, що норми Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків в національній і іноземних валютах (затверджена постановою НБУ від 12 листопада 2003 р. № 492) не передбачають використання поточних рахунків в нацвалюті фізосіб-нерезидентів для здійснення розрахунків за купівлю товару або отримання послуг за межами України.
Одночасно, згідно п.3.3 проекти нової редакції "Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням" фізособі-нерезиденту не заборонено розраховуватися за межами України за допомогою СПС при використанні кредитної схеми розрахунків (без зарахування кредитних коштів в нацвалюті на поточний рахунок). Проте, експерти УКБС відмічають, що такий спосіб розрахунків недоцільний не лише для нерезидентів, які мають досить власних засобів, але і для банків, оскільки вимагає додаткових витрат на супровід кредитної лінії.
Окрім цього, УКБС відмітив, що склалася ситуація, коли резидент-власник карткового валютного рахунку може отримати без перешкод у банкоматі торгового закладу в Україні готівка і розрахуватися з касиром, але не може виконати аналогічну операцію безпосередньо через торговий термінал (оскільки це не передбачено режимом цього рахунку). Це нелогічно і не сприяє зниженню у зверненні готівкових засобів. Для усунення цієї проблеми УКБС запропонував внести зміни в Інструкцію по можливості використання фізособами-резидентами карткових рахунків в інвалюті в країні не лише для отримання готівки, але і для оплати товарів і послуг на території України.
Додатково експерти УКБС помітили недоцільність обмежень розрахунків в інвалюті фізосіб-резидентів з використанням СПС за межами України, які містяться в Правилах, затверджених постановою НБУ від 29 грудня 2007 року № 496. Так, на сьогодні безготівкові розрахунки в інвалюті за кордоном за допомогою СПС можливо проводити виключно для отримання готівки без обмеження суми або для розрахунків на суму, що не перевищує еквіваленту 15 тис. грн. в день.
Одночасно розрахунки на велику суму повинні здійснюватися виключно за наявності підтверджувальних документів. Але банк фізично позбавлений можливості отримати відповідні підтверджувальні документи від фізособи (яке знаходиться за межами України) до початку проведення операцій більше 15 тис. грн. в день.
В той же час, згідно діючих вимог відносно порядку переміщення готівки через митний кордон України, фізособа-резидент має право вивозити за межі України готівку без обмеження суми за умови її декларування і наявності довідки банку про зняття відповідної суми з рахунку. При цьому відсутні обмеження після щоденних витрат фізособи за кордоном.
Джерело: УКБС.