У листі від 29 листопада 2013 року № 40-16-6307 Госархстройинспекция розповіла про періодичність проведення планових перевірок об'єктів містобудування і припинення/відновлення будівельних робіт на об'єктах будівництва.
Так, вказано, що згідно Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (в межах областей) в порядку проведення планових і позапланових перевірок. Інспекції проводять планові перевірки об'єктів містобудування не частіше одного разу в півроку.
Відповідно до Положенням про порядок консервації і розконсервації об'єктів будівництва консервації підлягають об'єкти (будови), будівництво і введення в экусплуатацию яких не забезпечені фінансуванням або технічний рівень яких не відповідає сучасним вимогам. Положення є обов'язковим для використання під час проведення консервації і розконсервації об'єктів (будов), будівництво яких здійснюється із залученням державних і змішаних інвестицій, і носить рекомендаційний характер для об'єктів (будов), будівництво яких здійснюється за рахунок інших джерел фінансування.
Після закінчення робіт по консервації об'єкту (будови) замовник зобов'язаний здати інспекції державного архітектурно-будівельного контролю дозвіл на виконання будівельних робіт і розпорядливий документ про консервацію об'єкту (будови) згідно з вимогами, передбаченими нормативними правовими актами про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт. Після прийняття розпорядливого документу об розконсервації і відновлення будівництва об'єкту (будови) замовник отримує в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю дозвіл на відновлення будівництва об'єкту (будови).
Згідно ст. 39-1 Закону "Про регулювання містобудівної діяльності" інспекція державного архітектурно-будівельного контролю має право відміняти реєстрацію повідомлення або декларації у разі виявлення факту надання недостовірних даних, приведених в присланому повідомленні або зареєстрованій декларації, які є основою вважати об'єкт самовільним будівництвом, зокрема якщо він побудований або будується на земельній ділянці, не відведеній для цієї мети, або без відповідного документу, який надає право виконувати будівельні роботи, або належним чином затвердженого проекту або будівельного паспорта. Отже, відміна реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт за заявою замовника законодавством не передбачена і вирішення цього питання можливе тільки за рішенням суду.
Госархстройинспекция роз'яснила, що з моменту отримання замовником будівництва документу, який надає право на виконання будівельних робіт і до втрати такого права, об'єкт знаходиться на стадії будівництва і є підконтрольним.