З метою забезпечення єдиного підходу до практичного застосування норм податкового законодавства Міністерство прибутків і зборів наказом від 22.11.2013 р. № 701 затвердило Узагальнювальну податкову консультацію відносно оподаткування сум страхового відшкодування, що виплачуються при настанні страхового випадку з предметом запоруки (автомобілем) страховою компанією за договором банку-выгодополучателю, а не фізособою, що отримала у банку кредит під такий автомобіль.
Так, в документі нагадується, що ст. 985 Цивільного кодексу передбачено укладення договору страхування на користь третьої особи. При цьому оподаткування прибутків фізосіб регулюється IV розділом Податкового кодексувідповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) дохід оподаткування.
Крім того, нагадується, що дохід з джерелом його походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентом або нерезидентом, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у винятковій (морський) економічній зоні (пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 НК).
Згідно абз. "б" пп. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 НК в загальний місячний (річний) дохід оподаткування не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податків за договором страхування від страховика-резидента, іншого, чим довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) і недержавне пенсійне забезпечення, у разі виконання такої умови : під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачений страховий платіж (страхових внесків, страхових премій).
Порядок застосування пп. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 НК визначається Нацкомфинуслуг (пп. 165.1.28 п. 165.1 ст. 165 НК).
У випадку якщо сума страхового відшкодування перевищує вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення договору страхування, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), податковий агент від суми такого перевищення утримує і сплачує (перераховує) до бюджету податок по ставці, встановленій в п. 167.1 ст. 167 разд. IV НК (пп. 2.2 п. 2 Порядки).
Про суму здійснених виплат страхового відшкодування податкові агенти повідомляють контролюючі органи у складі податкової звітності за черговий податковий період.
Отже, якщо виплата страхового відшкодування платникові-фізособі здійснюється страховою компанією (у разі настання страхового випадку) з дотриманням вимог пп. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 НК і Порядкуто вона не включається в загальний місячний (річний) дохід оподаткування такого платника.
Якщо умовами договору страхування рухомого майна (автомобіля), придбаного фізособою в кредит, передбачено, що выгодополучателем у разі настання страхового випадку являється банк і сума страхового відшкодування перераховується страховою компанією банку, що погашає за рахунок цих засобів частину кредиту платника податків, то вимоги, встановлені пп. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 НК, не виконуються, тому неможливо звільнити платника від сплати податку.
В той же час відповідно до абз. "е" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 НК в загальний місячний (річний) дохід оподаткування платника податків включається дохід, отриманий платником податків як додаткове благо (окрім випадків, передбачених ст. 165 НК), зокрема, у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми скидки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податків.
Таким чином, суми страхового відшкодування, що виплачуються при настанні страхового випадку з предметом запоруки (автомобілем) страховою компанією за договором банку-выгодополучателю, згідно абз. "е" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкові кодекси розглядаються як дохід платника податків у вигляді додаткового блага. При цьому банк повинен виконати усі функції податкового агента, встановлені Податковим кодексом.