В межах Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" під конфліктом інтересів необхідно розуміти протиріччя між особистими інтересами адвоката і його професійними правами і обов'язками, наявність якого може вплинути на об'єктивність або безсторонність при виконанні адвокатом його професійних обов'язків, а також на здійснення або нездійснення ним дій під час ведення адвокатської діяльності. Про це говоритися в роз'ясненні Ради адвокатів України, яке було прийнято на черговому засіданні цього органу адвокатського самоврядування 19 листопада 2013 р.
У роз'ясненні говориться, що адвокатське об'єднання (далі - АТ) є стороною договору про надання юридичної допомоги. Від імені АТ договір про надання правової допомоги підписується учасником адвокатського об'єднання, уповноваженим на це дорученням або статутом адвокатського об'єднання.
АТ заборонено укладати договір про надання правової допомоги у разі конфлікту інтересів. Законом на адвоката покладено зобов'язання відмовитися від виконання договору, ув'язненого АТ, зокрема, у разі, якщо:
- адвокат брав участь у відповідному виробництві і це є основою для його відведення згідно з процесуальним законом;
- виконання зобов'язання може суперечити інтересам адвоката, членів його сім'ї або близьких родичів, адвокатського бюро або адвокатського об'єднання, засновником, учасником якого він є, професійним обов'язкам адвоката, а також у разі наявності інших обставин, які можуть привести до конфлікту інтересів;
- адвокат надає правову допомогу іншій особі, інтереси якої можуть суперечити інтересам особи, що звернулася відносно укладення договору про надання правової допомоги.
На неприпустимість конфлікту інтересів також вказують приписи правил адвокатської етики.
В той же час САУ звертає увагу на те, що згідно ст. 46 КПК захисник не має права брати на себе захист іншої особи або надавати йому правову допомогу, якщо це суперечить інтересам особи, якій він надає або раніше надавав правову допомогу. На підставі ст. 78 КПК захисник, представник підлягає відведенню, якщо він в цьому виробництві надає або раніше надавав правову допомогу особі, інтереси якої суперечать інтересам особи, що звернулася з питанням про надання правової допомоги.
Що стосується одночасного здійснення адвокатами одного АТ захисту або представництва потерпілого в карному виробництві і надання правової допомоги свідкові, то САУ відмічає, що на відміну від підозрюваного, обвинуваченого або потерпілого свідок не має самостійного процесуального інтересу в карному виробництві. Інтерес свідка зводиться до дотримання його прав, наданих Конституцією України і нормами КПК.
Юридичне поєднання в одній особі - АТ функцій захисника або представника потерпілого і надання правової допомоги свідкові законодавчо не заборонене. Проте це не виключає ситуації, коли показання свідка в карному виробництві відрізнятимуться від свідчень, що надаються або наданих особою, захист або представництво якого здійснює адвокат АТ. Така ситуація є не чим іншим, як конфліктом інтересів, який АТ зобов'язане уникати.
Крім того, САУ звертає увагу на те, що, здійснюючи захист або представництво інтересів потерпілого, а також надання правової допомоги свідкові, адвокат отримує інформацію, що відноситься до адвокатської таємниці. Укладаючи договори з різними учасниками карного виробництва, не виключається, що раніше отримана інформація може бути використана при наданні правової допомоги новому клієнтові, що заборонено.
У роз'ясненні говориться, що таке поєднання може викликати і інші ситуації, які, при зовнішній законності, можуть створити негативні наслідки для клієнтів в карному виробництві і негативно відобразитися на репутації АТ.
У зв'язку з цим САУ рекомендує зважено підходити до питання одночасного здійснення у рамках одного карного виробництва адвокатами одного АТ захисту або представництва потерпілого і надання правової допомоги свідкові.
Враховуючи вказані положення чинного законодавства, а також завдання, які ставить перед собою карне виробництво (ст. 2 КПК), САУ не рекомендує АТ в одному карному виробництві одночасно здійснювати різні види адвокатської діяльності : здійснювати захист або представництво потерпілого і надавати правову допомогу свідкові.
В ході засідання САУ голова Національної асоціації адвокатів України Лідія Изовитова відмітила, що, приймаючи таке роз'яснення, САУ виходить з наступного: між ким конфлікт інтересів і хто його носій. "Для об'єднання це адвокат, і тільки адвокат, а не об'єднання"- відмітила Л. Изовитова.
За її словами, договір укладає об'єднання, але в договорі вказаний конкретний адвокат, що реалізовує його. АТ, членом якого є адвокат, не може доручити виконання надання інтересів конфліктних сторін одному і тому ж адвокатові. "Якщо воно доручає різним адвокатам, то немає конфлікту інтересів"- відмітила глава НААУ.