Мінюст спільно з адвокатурою впроваджують масштабний проект національного значення, спрямований на захист осіб, що піддалися карному переслідуванню, і представництво в судовому процесі інтересів соціально незахищених громадян. Цей проект - реалізація Закону України "Про безкоштовну правову допомогу" через формування і розвиток системи безкоштовної правової допомоги з боку держави, яка утілюється з початку 2013 року, - заявила Міністр юстиції України Олена Лукаш під час Міжнародної конференції "Адвокатське самоврядування в Україні: перші досягнення і виклики", яка відбулася в Києві 19 листопада 2013 р. Захід був присвячений першій річниці створення Національної асоціації адвокатів України (далі - НААУ).
За словами міністра юстиції, за цей час адвокатами системи безкоштовної правової допомоги надано негайну правову допомогу більше 20 тисячам чоловік, затриманих за підозрою в скоєнні злочину, при цьому захист за призначенням здійснювався і продовжує здійснюватися у більш ніж 36-ти тисячах карних виробництв.
По словах Е. Лукаш, система безкоштовної правової допомоги притягнула молодих активних адвокатів і створила умови для постійного обміну досвідом між адвокатами, формування єдиних стратегій і тактик захисту. "За рахунок організованого захисту адвокатура отримала можливість впливати на практику застосування нового Карного процесуального кодексу. Держава пропонує цілком гідну оплату адвокатам за тих клієнтів, які ніколи не могли і навряд чи зможуть їм заплатити, забезпечує регулярне підвищення кваліфікації адвокатів системи" - вважає міністр юстиції.
В ході конференції була проведена церемонія урочистого підписання міністром юстиції України Оленою Лукаш і головою НААУ Лідією Изовитовой меморандуму про співпрацю між НААУ і Міністерством юстиції України у сфері надання безкоштовної правової допомоги.
Документом визначено п'ять пріоритетних напрямів співпраці : інформаційна взаємодія; дотримання гарантій адвокатської діяльності і захист професійних прав адвокатів; розробка, твердження і впровадження стандартів якості надання безкоштовної правової допомоги; моніторинг і оцінка якості надання адвокатами безкоштовної правової допомоги; підвищення кваліфікації адвокатами.
Меморандум укладений строком на п'ять років.
По словах Л. Изовитовой текст меморандуму був розроблений і затверджений Радою адвокатів України ще влітку цього року, а питання, які виникли відносно співпраці, дуже актуальні.
У чому бачить свої завдання НААУ? По-перше, у збереженні гарантій і захисті незалежної адвокатської діяльності. "Річ у тому, що система безкоштовної правової допомоги організована державою, за рахунок якої вона надається членами НААУ. Ми не можемо допустити, щоб наші адвокати були незахищеними, ми не можемо допустити якого-небудь втручання в їх незалежну діяльність і оцінку їх діяльності не адвокатами, а сторонніми особами. Тому ми прагнемо до підписання цього меморандуму саме у зв'язку із захистом наших адвокатів" - заявила Л. Изовитова.
За її словами, молоді адвокати, які надавали безкоштовну правову допомогу, отримали неоцінимий досвід застосування нового Карного процесуального кодексу, який зрілі адвокати ще не набули.
"Ми повинні не лише забезпечити незалежність таких адвокатів, але і думати про те, що ця молода генерація - це наше майбутнє і нам треба зробити усе, щоб їх зберегти. Вони досить сміливі, різкі, вони іноді роблять помилки і ми також повинні їх уберегти від цього. Я б хотіла, щоб цей меморандум з Мінюстом ми назвали меморандумом № 1, і запропонувати Е. Лукаш підписати в недалекому майбутньому меморандум № 2, яким дозволити нам, адвокатам, користуватися реєстрами Мінюсту вільно"- повідомляла глава НААУ.