Верховна Рада України прийняла за основу проект закону про прокуратуру (№ 3541)який нещодавно був внесений у ВР Президентом України Віктором Януковичем. Свою підтримку проекту висловили 286 депутатів, що проголосували за (з них - 111 регіоналів, 86 від В "Батькивщина", 35 ударовцев, 31 депутат від В "Свобода" і 23 позафракційних). Крім того, за скорочення терміну підготовки проекту до другого читання виступило 287 депутатів.
Законопроект раніше був проаналізований Венеціанською Комісією, яка відмітила, що його положення є прогресивними в порівнянні з попередніми пропозиціями змін законодавства, закладають міцну основу для функціонування органів прокуратури відповідно до європейських стандартів.
Передбачається, що закон про прокуратуру набуває чинності через три місяці з дня, що йде за днем оголошення Вищою кваліфікаційно - дисциплінарною комісією прокурорів України і Радою прокурорів України про початок своєї діяльності, який публікується вказаними органами в газеті "Голос України", за винятком деяких положень.
Проектом пропонується повністю відмінити функцію прокуратури по нагляду за дотриманням і застосуванням законів. Основна роль у виконанні таких завдань відводиться профільним органам державної влади. Крім того, звужуються повноваження прокурора по представництву в суді інтересів громадянина або держави.
Передбачається формування трирівневої системи органів: Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури (прокуратури областей, АР Крим, міст Києва і Севастополя), місцеві прокуратури (міські (окрім міст Києва і Севастополя) і районні прокуратури, районні в містах Києві і Севастополі прокуратури).
Згідно з проектом основним органом прокурорського самоврядування є всеукраїнська конференція працівників прокуратури, якою призначатиметься частина членів кваліфікаційно -дисциплинарных комісій прокурорів, члени Ради прокурорів України, Вищої кваліфікаційно, - дисциплінарної комісії прокурорів України.
Крім того, в проекті також міститися норми, якими вносяться зміни до Закону "Про адвокатуру і адвокатську діяльність". По-перше, адвокатові надається право безперешкодно входити в приміщення підприємств, установ і організацій для ознайомлення з документами і матеріалами, необхідними для здійснення адвокатської діяльності. По-друге, адвокатові надається право на безкоштовний доступ до інформаційних баз цих держорганів, органів місцевого самоврядування, Пенсійного фонду України і фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, окрім баз даних, таких, що містять інформацію з обмеженим доступом.
Також передбачено, що стажування майбутніх адвокатів здійснюватиметься безкоштовно. Особа, що отримала свідоцтво про складання кваліфікаційного іспиту, має право стажуватися під керівництвом обраного їм адвоката, який надав на цю згоду і відповідає вимогам, встановленим для керівника стажування.
Детальніше про проект в матеріалі ЮРЛИГИ : Проект закону про прокуратуру робить стажування для майбутніх адвокатів безкоштовним.