Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВССУ роз'яснив осудність клопотання про забезпечення заходів по КПК

23 жовтня 2013, 17:40
266
2
Реклама

Відсутність в КПК чітко певного поняття "Місце знаходження органу досудового розслідування" призводить до того, що правоохоронні органи, які складаються із структурних підрозділів фактично розташованих в межах територіальної юрисдикції різних судів, допускають вільне трактування і на власний розсуд визначають суд, в яких подають клопотання про забезпечення заходів карного виробництва.

Про це заявив Вищий спеціалізований суд України по розгляду цивільних і карних справ (далі - ВССУ) у своєму роз'ясненні від 15.10.2013 р. № 1-1640\0\4-13 відносно визначення територіальної юрисдикції розгляду клопотання про забезпечення заходів карного виробництва.

Згідно ч. 2 ст. 132 КПК клопотання про застосування заходів забезпечення карного виробництва на підставі визначення слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

У ч. 1 ст. 184 КПК клопотання слідчого, прокурора про застосування забезпечувальних заходів спрямовується до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.

ВССУ звертає увагу на те, що діючий КПК визначає органами досудового розслідування не посадовців - слідчих певних правоохоронних органів, а відповідні держустанови.

На підставі системного аналізу норм КПК ВССУ зробив висновок, що органом досудового розслідування є не слідчий підрозділ, а відповідний орган внутрішніх справ, безпеки або прокуратуридо складу якого входить цей слідчий підрозділ.

Таким чином, на думку суду, фактичне місцезнаходження структурного підрозділу не є визначальним чинником для вирішення питання відносно місця розгляду клопотання про застосування заходів забезпечення карного виробництва, оскільки територіальна осудність повинна визначаться не по фактичному місцю розташування слідчого підрозділу, а по місцю знаходження (реєстрації) відповідного держоргану, який є юрособою і у складі якого знаходиться слідчий підрозділ.

ВССУ вважає, що для остаточного узгодження правової позиції, формування єдиної судової практики при застосуванні положень статей 132, 184 КПК в частині визначення територіальної осудності розгляду клопотань про застосування заходів забезпечення карного виробництва необхідно внести зміни і доповнення в правову позицію ВССУ з цього питання, відображену в інформаційних листах від 04.04.2013 р. № 511-550\0\4-13 і від 05.04.2013 р. № 223-558\0\4-13.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини