Податкова служба в роз'ясненні від 18.10.2013 р. відповідає на питання, чи необхідно платити авансові внески по податку на прибуток у разі, якщо здійснюється процедура зняття платника з обліку (у т. ч. якщо вже подана ліквідаційна декларація і проведена перевірка).
Зокрема, в документі нагадується, що відповідно до положень п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу платники податку на прибуток, прибутки яких, оподаткування, що враховуються при визначенні об'єкту, за останній річний звітний податковий період перевищують 10 млн. грн., зобов'язані подавати у складі річної податкової декларації розрахунок щомісячних авансових внесків, які повинні ними сплачуватися наступні дванадцять місяців. При цьому встановлено, що визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається погодженою сумою грошових зобов'язань.
У п. 11.1 разд. XI Порядку обліку платників податків вказано, що з метою оподаткування під ліквідацією платника податків мається на увазі ліквідація платника податків як юридичної особи або призупинення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, в результаті якої відбувається закриття їх рахунків і втрата їх статусу як платника податків згідно із законодавством.
Відповідно до внесених Законом № 403 - VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України і інших законів України відносно об'єктів нерухомості" змінами в п. 152.9 ст. 152 НК для цілей цього розділу використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Базовим податковим (звітним) періодом для цілей цього розділу є календарний квартал або календарний рік у разі сплати щомісячних авансових внесків в порядку, визначеному п. 57.1 ст. 57 НК.
Якщо платник податків ліквідовується (у тому числі до закінчення першого звітного податкового періоду), останнім податковим періодом вважається період, на який доводиться дата такої ліквідації (пп. 152.9.3 п. 152.9 ст. 152 НК).
Згідно п. 5 ст. 60 Господарського кодексу ліквідаційна комісія оцінює наявне майно ліквідовуваного суб'єкта господарювання і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс і подає його власникові або органу, назначившиму ліквідаційну комісію. Достовірність і повнота ліквідаційного балансу мають бути перевірена у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом Миндоходов, в якому знаходиться на обліку суб'єкт господарювання.
Після закінчення розрахунків з кредиторами до зняття з реєстрації в органі Миндоходов і відміни реєстрації юридичної особи такий суб'єкт господарювання в особі ліквідатора є платником тих податків і зборів, відносно яких виникає об'єкт оподаткування.
Отже, якщо платник податку на прибуток знаходиться лише на стадії ліквідації, він зобов'язаний щомісячно сплачувати авансові внески по податку на прибуток, задекларовані їм у складі річної податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік.
Такий платник подає в орган Миндоходов податкову декларацію по податку на прибуток (останню) за звітний період, на який доводиться дата його ліквідації, і враховує сплачені авансові внески в зменшення податкових зобов'язань по податку на прибуток в останній декларації по податку на прибуток, що подається платником.
У разі надлишку сплачених авансових внесків по податку на прибуток платник податків має право на повернення таких грошових зобов'язань за умови дотримання положень ст. 43 НК.